עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • שבת  ט"ו אב התשפ"א  24.07.2021
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית
תפריט

פיצוי של מעל 250 אלף ש"ח לרוכב אופניים שנפל בכביש

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
08.06.2017, 12:24 · מדור תביעות נזיקין · נקרא 4,048 פעמים

תמונת נושא עבור פיצוי של מעל 250 אלף ש"ח לרוכב אופניים שנפל בכביש

פיצויים בשל תאונת אופניים

באחרונה קיבל בית משפט השלום בתל אביב את תביעתו של רוכב אופניים שנפגע בשולי הכביש בעת רכיבתו. השופט מנחם קליין מצא כי יש לחייב את "החברה הלאומית לתשתיות דרכים בישראל" שלא הסירה את יציקת הבטון שהוכח כי הייתה מונחת בצידי הכביש.

לפני כשבע שנים, רכב רוכב אופניים מבוגר בשעות הבוקר המוקדמות בשולי כביש 4 לכיוון צומת מסובים. אלא שבמהלך הדרך, נתקל הרוכב ביציקת בטון שהייתה מונחת בצידי הכביש, נפל, ונחבל בגופו.

במהלך חודש מאי 2012, כשנתיים לאחר התאונה, הגיש התובע תביעה לבית משפט השלום בתל אביב בגין נזקיו. התביעה הוגשה כנגד עיריית רמת גן, שהכביש היה בתחומה, וכנגד ה"חברה הלאומית לתשתיות דרכים" האחראית על תחזוקת קטע הכביש המדובר. לטענתו, שני הגופים אחראים לקרות התאונה אשר כתוצאה ממנה נגרמו לו חבלות קשות בכל חלקי גופו ואף נותרה לו נכות רפואית של 20%  בגין מגבלות בתנועת מפרק הירך.
בתשובה לכך טענה העירייה, כי אין להסתמך על עדותו היחידה של התובע והטילה ספק באשר לתיאורו את התאונה. בנוסף, ניסתה העירייה להתנער מכל אחריות תוך  אחריות משום שהמדינה אחראית לכביש המדובר.

לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לתאונת אופניים - שלחו פרטים:

  הרשת לבטיחות בדרכים טענה להגנתה כי התובע לא הצליח להוכיח כי היה על הכביש גוש בטון. לחילופין טענה הרשות כי לכל היותר היה בכביש כתם או בליטה שאינה מגיעה לכדי מפגע. בכל מקרה טענה הרשות כי גם אם היה במקום מפגע כנטען, לטענתה, על התובע היה לראות אותו ולהיזהר מפניו.

  כמו כן לטענתם, התובע הגזים בשווי הנזק שנגרם לו. בתוך כך מומחה מטעם הנתבעים העמיד את נכותו ש התובע על עשרה אחוזי נכות בלבד.

  בית המשפט מגן על רוכבי האופניים

  אלא שהשופט ד"ר מנחם קליין מצא כי יש לקבל את התביעה. בפתח דבריו, קבע השופט כי יש לדחות את התביעה כלפי העירייה מהסיבה שאינה הבעלים של הכביש וכן משום שלא הפרה כל חובה.

  "המדינה החליטה כי כביש 4 כמו עוד כבישים ראשיים אחרים יהיו באחריות המדינה ולשם כך הקימה את התאגיד הממשלתי הנקרא החברה הלאומית לדרכים בישראל בע"מ" כתב השופט בפסק הדין והוסיף "משכך נראה לי שבמקרה דנן בו נמסרה אחריות, תקציב ממשלתי וסמכות לחברה הלאומית לדרכים, אין מקום להטיל אחריות גם על עיריית ר"ג".

  במקרה זה השופט קבע כי התובע הוכיח את קיומה של המכשול על הכביש ומנגד התנועה לבטיחות לא הוכיחה כי פעלה להסרתו, כפי שנדרש ממנה. "לא רק שלא הוגשו דוחות להוכחת הסיורים הרי ששבועיים לאחר התאונה נותר המפגע במקומו כפי שניתן לראות בצילומי התובע" כתב השופט בחומרה בפסק הדין.

  השופט הרחיב על מסוכנות המכשול בצידי הכבישים. לדבריו "מדינת ישראל חווה בשנות קיומה שלל טרגדיות אשר מגיעות לכדי מכת מדינה של ממש בנוגע לנפגעים בתאונות הדרכים".

  עוד הוסיף השופט כי "לעיתים נראה שרוכבי האופניים בישראל נאלצים לשחק "ברולטה רוסית" בכבישי הארץ בלית ברירה עקב מחסור במסלולי רכיבה מוסדרים ונאותים. מבחינתם של רוכבי האופניים, המקום שבו הם יכולים ורשאים על פי דין לרכב הם שולי הכביש" הבהיר.

  נכות רפואית ותפקודית

  השופט קבע כי חלה על הרשות החובה לדאוג לביטחונם של משתמשי הדרך, קל וחומר לרוכבי האופניים, אשר נמצאים באופן יחסי בסיכון גבוה בדרך בינעירונית, משלא עשתה כן, הרי שהתרשלה בתפקידה.

  יחד עם זאת השופט לא התעלם מטענת הרשות לפיה גם לתובע יש אשם בתאונה. שלא בדק את השטח שלפניו ומשכך קבע כי יש לנכות 25% מסך הנזק בגין אשם תורם.

  לבסוף, בחן השופט את היקף הנזק שנגרם לתובע והעמיד את נכותו הרפואית והתפקודית בשיעור של  15%. משכך, בין היתר לאור חישובי הפסדי השתכרות של התובע, פיצוי עבור הכאב והסבל, וכן הוצאות רפואיות, העמיד השופט את סכום הפיצוי לאחר ניכוי האשם על סף של  247,500 ₪ וכן בנוסף פיצוי עבור הפרשי פנסיה. כמו כן הטיל השופט על הרשות הוצאות משפט וכן הוצאות שכ"ט עו"ד בסך של 23.4% מכלל הפיצויים.

  ת"א 26790-05-12 דומבלסקי ואח' נ' עיריית רמת גן ואח'

  עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


  נפילת רוכב אופניים – מפגע בכביש – רשלנות – פיצוי רוכב אופניים
  קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

   רוצים לדבר איתנו?

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

    סגירת חלון
    דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)