עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
  • רביעי  ד' סיון התש"פ  27.05.2020
  • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
  • לתיאום פגישה: 03-7765017
חותם אמינות
תפריט

הראל שילמה 5.5 מיליון ש"ח פיצוי בגין נזקים שנגרמו לחברה ישראלית

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
05.10.2017, 09:27 · מדור תביעות ביטוח · נקרא 837 פעמים

תמונת נושא עבור הראל שילמה 5.5 מיליון ש"ח פיצוי בגין נזקים שנגרמו לחברה ישראלית

הכיסוי הביטוחי של פוליסת ביטוח רכוש ועסק

השיטפונות בתאילנד שארעו ב-2011 השביתו מפעל משנה של חברת היי-טק ישראלית באופן שגרם לה לנזקים והפסדים כבדים. באחרונה נדרש בית משפט המחוזי בלוד לתביעת ביטוח בשאלת היקף הכסוי הביטוחי של פוליסת ביטוח רכוש ועסק מטעם הראל חברה לביטוח.

חברת "און טרק אינוביישנס" היא חברת הייטק בינלאומית שמקום מושבה בראש פינה, שעוסקת בפיתוח מערכות וציוד לקריאת כרטיסים חכמים המשמשים בין היתר כתעודות זהות וכרטיסי רב-קו לשימוש בתחבורה ציבורית. החברה חתמה על חוזה לביטוח עם חברת הביטוח הראל ובהסכם בינהן הוסכם על רכישת פוליסת ביטוח רכוש ועסק של אש ואובדן תוצאתי.

במסגרת תביעת ביטוח רכוש ועסק שהגישה החברה כנגד הראל בספטמבר 2012 לבית משפט המחוזי בלוד עתרה לתשלום תגמולי ביטוח בגין נזקים שלטענתה נגרמו לה כתוצאה משיטפונות שאירעו בתאילנד באוקטובר 2011 ופגעו במפעל של חברת "סמארטרק" ששימשה כקבלן משנה שלה לצורך ייצור והרכבת כרטיסים חכמים.


שלחו פרטים לקבלת ייעוץ ללא התחייבות בנוגע לתביעת ביטוח רכוש ועסק:

משרד ראשי: רח' ז'בוטינסקי 2 רמת גן  סניף חיפה: רח' סוקולוב 18 חיפה.


התובעת טענה כי הפוליסה מכסה את הנזק הישיר שנגרם למלאי שבבעלותה בחצרי מפעל סמארטרק וכן נזק תוצאתי בהיקף של כ – 8 מיליון דולר שנגרם לה כתוצאה מהשבתת המפעל למשך כחצי שנה.

התובעת מציינת כי זכתה במכרז של ממשלת אקוודור לייצור ואספקת תעודות זהות אלקטרוניות. ייצור הכרטיסים החכמים במועדים הרלבנטיים היה מיועד בעיקרו לפרויקטים באקוודור, בטנזניה וכן לחברת דן בישראל. כתוצאה מהשיטפונות והשבתת המפעל לא יכלה לספק כרטיסים חכמים, כפי שהתחייבה.

בהתאם לכך, כתוצאה מאי עמידתה בתנאי ההתקשרות, חברה מתחרה זכתה במכרז להמשך אספקת הכרטיסים החכמים לממשלת אקוודור, והתובעת אף חויבה ב"קנס" בגין אי עמידה במועדי האספקה שנקבעו בהסכם.

התובעת טענה במסגרת תביעת הביטוח כי הפוליסה, על פי לשונה ועל פי אומד דעת הצדדים, מכסה את הנזק הישיר ואת הנזקים התוצאתיים שנגרמו לה כתוצאה מהצפת מפעל והשבתתו. היא טענה עוד כי הכיסוי הביטוחי הותאם על-ידי יועצי הביטוח לפעילותה כחברת הייטק בינלאומית המייצרת ומוכרת את מוצריה בכל העולם באופן שרוב מוצריה מיוצרים מחוץ לתחומי מדינת ישראל, באמצעות קבלני משנה.

הנתבעת טענה מנגד כי דין התביעה להידחות שכן הנזקים הנטענים אינם מכוסים בפוליסה. המבטחת הדגישה כי הפוליסה מכסה את רכושה של התובעת בתחומי מדינת ישראל, ובנסיבות העניין לא מתקיימים תנאי ההרחבה לביטוח רכוש מחוץ לתחומי מדינת ישראל.

בנוסף, לטענתה, פוליסת הביטוח אינה מכסה את רכושה של חברת סמארטרק, והתביעה בגין "נזק תוצאתי" אינה מכוסה בפוליסה שכן לא מדובר בהפסד הנובע מהנזק הישיר למלאי הכרטיסים החכמים של התובעת שהיו בחצרי סמארטרק אלא מחוסר יכולתה של סמארטרק להמשיך ולייצר כרטיסים חכמים עבור התובעת בשל הנזק שנגרם לציוד הייצור של סמארטרק שאינו מכוסה בפוליסה.

פוליסת הביטוח מכסה נזק מחוץ לישראל

אלא שלאחר בחינת טענות צדדים וראיותיהם, תון עיון מדוקדק בפולסת הביטוח, מצאה השופטת  בלהה טולקובסקי כי יש לקבל את התביעה בחלקה. לשיטתה, הפוליסה מכסה נזק שאירע בחצרי קבלני משנה לייצור גם מחוץ לישראל.

הרחבות מיוחדות בפוליסת הביטוח

יחד עם זאת, לדבריה, פרשנות הפוליסה גם על פי אומד דעתה וציפיותיה של התובעת עצמה כפי שמשתקף מהעדויות היא כי אין מדובר בפוליסת ביטוח רכוש ועסק המבטחת באופן גורף את פעילותה של התובעת בחו"ל או רכוש כלשהו הנמצא בחו"ל, אלא על פי ההרחבות הכלולות בה.

ולאחר בחינת קיומו של כיסוי ביטוחי על פי ההרחבות המיוחדות לגבי רכוש הנמצא מחוץ לתחומי מדינת ישראל הכירה השופטת בזכאותה של התובעת לתגמולי ביטוח בין היתר בגין הנזק הפיזי למלאי שניזוק בחצרי מפעל, בגין אובדן תוצאתי ותגמולי הביטוח להם זכאית התובעת מסתכמים בסכום של 6,459,556 ש"ח. על כן חייבה השופטת את הנתבעת לשלם לתובעת סכום זה, בתוספת הוצאות משפט בסכום כולל של 120,000 ש"ח, וכן שכ"ט עו"ד בשיעור 23.4% מסכום פסק הדין.

ת"א 2399-09-12 און טרק אינובישנס בע"מ נ' הראל חברה לביטוח בע"מ

עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין, תביעות ביטוח רכוש ועסק ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)
WhatsApp
פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי.
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.