עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • חמישי  י"ז תשרי התשפ"ב  23.09.2021
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית
תפריט

היזהרו מהתיישנות מקוצרת בתביעות ביטוח

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
28.09.2016, 16:02 · מדריכים משפטיים · נקרא 2,823 פעמים

תמונת נושא עבור היזהרו מהתיישנות מקוצרת בתביעות ביטוח

בתביעות ביטוח יש התיישנות קצרה 

רובינו מכירים את המונח "התיישנות" ויודעים שכאשר תקופת ההתיישנות מסתיימת, הדלתות נסגרות ולא ניתן עוד לבקש סעד מבית המשפט. אותו הדבר קורה גם בענף הביטוח, אלא ששם תקופת ההתיישנות היא קצרה בהרבה. מבוטחים רבים אינם מודעים לכך שקיימת התיישנות מקוצרת בתביעות ביטוח ומוצאים את עצמם במצב בו אינם יכולים להגיש תביעת ביטוח מאחר שחלפה תקופת ההתיישנות. במאמר זה ניתן לקבל את המידע הנדרש בנוגע לתקופת ההתיישנות בתביעות ביטוח:מהי תקופת התיישנות?

נתחיל מהתחלה. כאשר גורם כלשהו חייב לנו תשלום, עומדת לנו הזכות להגיש תביעה לבית המשפט כדי לדרוש את המגיע לנו. כאן נכנסת לתמונה תקופת ההתיישנות שמצמצמת את חלון הזמן שבו ניתן לפנות לבית המשפט. בעולם המשפטי תקופת ההתיישנות עומדת על 7 שנים, ומשמעותה, כי בחלוף 7 שנים ממועד התרחשות האירוע המשפטי, דלתות בית המשפט נסגרות ולא ניתן עוד להגיש את התביעה. בתחום הביטוח תקופת ההתיישנות הזו קצרה הרבה יותר ועומדת על 3 שנים בלבד ובמקרים מסוימים אף פחות מכך.


פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:


  חשוב לדעת שהתכתבות עם חברת הביטוח אינה עוצרת את מירוץ ההתיישנות ורק הגשת תביעה לביהמ"ש יכולה לעשות זאת. אם תקופת ההתיישנות מתקרבת יש להגיש תביעה לביהמ"ש או להגיע להסדר בכתב עם חברת הביטוח על הארכת תקופת ההתיישנות. סוגיית ההתיישנות חשובה במיוחד בקשר עם תביעות ביטוח חיים, ביטוח נכות מתאונה, ביטוח מחלות קשות, ביטוח תאונות אישיות, ביטוח בריאות וביטוח אובדן כושר עבודה ובמידה ותקופת ההתיישנות חולפת מבוטח יהיה חסום מהגשת תביעת הביטוח נגד חברת הביטוח והוא יאבד את זכותו לקבלת תגמולי הביטוח.


  בנוגע לקטינים מתחת לגיל 18, תקופת ההתיישנות מתחילה לגביהם מהיום שבו הם הגיעו לגיל 18. זה אומר שאם המבוטח הוא קטין, הוא רשאי להגיש תביעה נגד חברת הביטוח שלו עד הגיעו לגיל 21. יחד עם זאת, כדאי לדעת שהוראת חוק זו איננה חד משמעית, וכי במקרים רבים, חברת הביטוח יכולה לטעון כי זכות התביעה היא של ההורים, ומשהם לא עשו זאת תוך 3 שנים ממועד התרחשות המקרה הביטוחי, הזכות להגיש תביעה כבר אבדה.


  אל תנחשו – התייעצו עם עורך דין

  יחד עם זאת חשוב לדעת, כי בכל תחום ביטוחי תקופת ההתיישנות יכולה להשתנות. ישנם תחומים שבהם מדובר בפרק זמן קצר מאוד ובתחומים אחרים הוא ארוך יותר עד ל 3 שנים מקסימום. זה אומר, שכדאי להתייעץ עם עורך דין כדי לקבל את ההכוונה המשפטית המתאימה לגבי מסגרת הזמן המחייבת להגשת התביעה. היות שההתארגנות להגשת התביעה ולאיסוף המסמכים הנדרשים לוקחת זמן, חשוב להיות מודעים היטב לתקופת ההתיישנות ויש לתכנן היטב את הצעדים הנדרשים כדי שלא לפספס את חלון הזמן העומד לרשות המבוטח כדי לקבל את הפיצוי שמגיע לו.


  הארכת תקופת ההתיישנות

  במקרים רבים, התרחשות המקרה הביטוחי יוצרת שינוי קיצוני בחייו של המבוטח, ודורשת ממנו להסתגל לאורח חיים חדש ולעבור תקופת התאוששות לא פשוטה. באופן טבעי, היערכות להגשת תביעה בתקופה כה מורכבת איננה עניין של מה בכך. מה שניתן לעשות במקרה כזה הוא לקבל את הסכמתה של חברת הביטוח, בכתב ולא בעל פה, להאריך את תקופת ההתיישנות. במידה וחברת הביטוח לא תיענה לבקשה, לא יהיה מנוס מלהתארגן להגשת התביעה לפני תום תקופת ההתיישנות. חשוב להבין הסדרים אלו בנוגע להארכת תקופת התיישנות מחייבות מכתב ברור מחברת הביטוח המאשר את הארכת תקופת ההתיישנות ואשר מציין כי חל בקשר עם פוליסת המבוטח למשל במסגרת ביטוח חיים, ביטוח נכות מתאונה, ביטוח מחלות קשות, ביטוח תאונות אישיות, ביטוח רכוש ועסק וביטוח אובדן כושר עבודה.


  לוגו המשרדהתייעצות עם עו"ד יכולה למנוע טעויות נפוצות בתחילת הדרך.


  עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין פגיעות גוף ונזקי רכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.  משרד עורכי דין יניר הראל ושות' מתמחה במימוש זכויות מבוטחים ונפגעי תאונות.


  יניר הראל ושות' מומלצים בעקביות:


  ספר דיני הראיות בתביעות ביטוח ופלת

  דיני הראיות בתביעות ביטוח ופלת"ד מאת עו"ד יניר הראל

  ספרו של עו"ד יניר הראל מוביל בתחומו ונרכש ע"י הנהלת בתי המשפט לספריות בתי המשפט בישראל.
  450 עמ', כריכה קשה, בהוצאת "פרלשטיין- גינוסר".

  מידע נוסף


  קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

   רוצים לדבר איתנו?

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

    סגירת חלון
    דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)