עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
  • רביעי  ד' סיון התש"פ  27.05.2020
  • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
  • לתיאום פגישה: 03-7765017
חותם אמינות
תפריט

ספסלים נפלו על עובד מחסן והעובד יקבל 123 אלף ש"ח

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
06.07.2017, 16:38 · מדור תאונות עבודה · נקרא 1,003 פעמים

תמונת נושא עבור ספסלים נפלו על עובד מחסן והעובד יקבל 123 אלף ש"ח

רשלנות מעביד

עובד מחסן בעבודה זמנית נפגע במהלך עבודתו בעת שערמת כסאות נפלו על רגלו. בתביעה שהגיש נקבע לאחרונה כי אמנם מדובר בעבודה פשוטה שאינה מסוכנת אולם עדיין המעסיק התרשל כאשר לא העניק תנאי בטיחות הולמים.

בשלהי שנת 2011, הגיש העובד תביעה לבית משפט השלום בתל אביב בגין תאונת עבודה, כנגד מעסיקתו, חברה להשמת עובדים, ששלחה אותו לעבוד אצל "ג. גפנר בע"מ"  חנות העוסקת בשיווק ציוד למוסדות. לטענתו, במסגרת עבודתו הוטלה עליו עבודה פשוטה מאד. תחילה הוא הועסק בהברגת ספסלים ניידים. אחר-כך, הוא ערם ספסלים אלה על משטחים לשם שינוע.

העובד טען כי את עבודתו עשה יחד עם עובד נוסף, אך בהמשך בעת שעבד לבדו, נפלו עליו ספסלים מהמשטח והוא נפצע בחלק העליון של כף רגלו ובבוהן.

לטענת התובע שיטת העבודה במקום הייתה לקויה – הוא עבד לבד בעבודה שחייבה עזרה של עובד נוסף ונדרש לערום ספסלים לגובה מופרז. הוא הוסיף כי מדובר בעבודה המחייבת הדרכת בטיחות ונעלי בטיחות, דבר אשר לא נעשה  בעבודתו.

לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לתאונת עבודה - שלחו פרטים:

המעסיק מנגד ניסה להתנער מכל אחריות לתאונה כאשר טען כי המדובר בעבודה פשוטה ביותר, שלא מחייבת הדרכת בטיחות או שימוש באמצעי מגן כלשהם. לטענתו, נערמו הספסלים לגובה נמוך למדי וכנראה שספסל פשוט נפל מידיו של התובע, אירוע שיש לו בו תרומת אשם ניכרת.

חברת כוח האדם דרכה גויס העובד, טענה במהלך התביעה שהיא רק "צינור" לאספקת עובדים ובתוך כך ניסתה אף היא להתנער מכל אחריות.  בכל מקרה לטענתה,  המעסיק מוכר לה כמעביד אחראי ואין לייחס לו אשם בגין פגיעתו של התובע.

תאונה מכעיסה משום שניתן היה לצפות אותה

סגן הנשיא ירון בשן קבע אמנם כי התובע אכן נשלח לבצע עבודה פשוטה מאד שאינה דורשת ידע מקצועי מיוחד ולא מדובר בשיטת עבודה מסוכנת, או לקויה כשלעצמה. אולם לדבריו ברור שלצד זה המעסיק הפר את חובת הזהירות כלפי התובע.

"לא הוכח מה נעל התובע בפועל בעת התאונה, אך לפי תוצאותיה ברור שרגלו לא היתה מוגנת כראוי והוא נפצע  מנפילת חפץ קל למדי" כתב השופט בפסק הדין.

השופט הוסיף כי בהתאם לתקנות הבטיחות בעבודה, על  המעביד לספק נעלי מגן לאדם העובד בעבודות שינוע ואחסון. בתוך כך הוסיף כי גם אלמלא התקנות, המעביד חייב לספק לעובדו המועסק סביבת עבודה בטוחה.

המעסיקה הפרה את חובותיה

ה"תאונה מכעיסה דווקא מפני שניתן היה לצפות אותה "כתב השופט והסביר כי ברור שמי שמרים ספסלים לגובה עלול לשמוט אותם. לדבריו, נעל מגן סגורה היתה מגינה על כף רגלו של התובע ואצבעותיו והיתה מונעת או מצמצמת את נזקו.

משכך קבע השופט כי המעסיקה הפרה את חובותיה כלפי התובע ותישא ב 80% מהנזק.

את יתרת האחריות הטיל השופט על חברת כוח האדם, שלא פעלה בהתאם לחובתה ושיגרה את העובד מבלי שבדקה קודם לכן אילו אמצעי בטיחות ננקטים במקום ומבלי לבדוק אם הם עונים על דרישות הדין.

לדברי השופט, אדישותה של חברת ההשמה לענין גרמה לה לשגר עובד למקום שבו נוצרה סכנה לבריאותו עקב זלזול בחוק.

לבסוף קבע השופט כי סך נזקי התובע עומדים על סך של 123 אלף שקלים, בין היתר עבור הוצאות רפואיות, כאב וסבל ואובדן השתכרות. בהקשר זה נפסק כי על הנתבעות לשאת בהוצאות אלו על פי חלוקת האחריות כאמור. כמו כן עליהן לשאת בהוצאות שכ"ט של  17.5% וכן בהוצאות משפט בסך 10,000 שקלים.

ת"א 30131-11-11 גנאדי פטוב נ. ג. גפנר בע"מ

עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


תאונת עבודה – עובד מחסן – רשלנות חברת כוח אדםקבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)
WhatsApp
פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי.
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.