עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • שבת  ט"ו אב התשפ"א  24.07.2021
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית
תפריט

500 אלף ש"ח פיצוי לעובד שנפל בעת ירידתו במדרגות רטובות

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
29.09.2017, 06:48 · מדור תאונות עבודה · נקרא 1,557 פעמים

תמונת נושא עבור 500 אלף ש"ח פיצוי לעובד שנפל בעת ירידתו במדרגות רטובות

תאונת עבודה שהיה ניתן למנוע

לאחרונה התקבלה תביעה נגד מעסיק לאחר שעובדו נפל במדרגות תלולות ורטובות. בית המשפט התרשם כי היה ניתן למנוע את תאונת העבודה אילו המעסיק היה דואג להתקין מעקה בטיחות או לכל היותר להקפיד לשטוף את המקום רק לאחר יום העבודה.

כמדי בוקר רגיל היה נהג חלוקת סחורה, מגיע לעבודתו במחסנים בירכא ולאחר כשעה, היה עולה לקומה הרביעית לאכול ארוחת בוקר. אלא שבוקר אחד, ביולי 2012 בסיום ההפסקה, שעה שירד במדרגות ברזל וכמעט הגיע לסוף גרם המדרגות, החליקה רגלו השמאלית, וכתוצאה מכך נפל על ידו.

לפני כשלוש שנים הגיש העובד את תביעתו לבית משפט השלום בעכו נגד המעסיק שלו, וכנגד חברת הביטוח "הראל" – המבטחת של המעסיק. לטענת התובע, הוא החליק במדרגות תלולות, שהיו רטובות, לאחר שטיפה. הוא הביא מספר עובדים שהיו בזירה באותה עת, שיעידו על המקרה והצהירו כי  המדרגות היו רטובות.

התובע סיפר כי כל בוקר שוטפים בקומה העליונה את חדר האוכל, כך שהמים יורדים כלפי מטה במדרגות. הוא העיד, כי לא אחז במעקה, גם בתחילת ירידתו במדרגות, כאשר המעקה קיים. עם זאת, הנפילה הייתה באותו חלק של המדרגות שבו אין מעקה.

שלחו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לתאונת עבודה:

  המחלוקת בין הצדדים היא בשאלת האחריות ובשאלת הנזק. הנתבעות מצידן חולקות על הטענה שהמדרגות היו רטובות אך לא הובאו כל ראיות מטעמן באשר למצב המדרגות ביום התאונה, לטענת הנתבעות, יש להעמיד את אשמו התורם של התובע על 80%, מאחר שהתובע ידע כי המדרגות רטובות ונמנע מלאחוז במעקה.

  מומחה רפואית שמונתה מטעם בית המשפט העריכה את נכותו צמיתה של התובע, בשיעור של 14.5% אורתופדית ו-2.5% פלסטית בגין הצלקת שנותרה.

  המעסיק יצר מפגע שגרם לתאונת העבודה

  לאחר בחינת טענות הצדדים, קבעה השופטת דנה עופר כי הדין עם התובע. השופטת הסבירה כי במקרה הנוכחי, מדובר במחסן שבשליטתו של המעסיק, והוא האחראי על גרם המדרגות, תקינותו וניקיונו, כמו גם לבטיחות תנאי העבודה של עובדיו.

  ניתן היה למנוע את סכנת ההחלקה

  "לא זו בלבד שגרם המדרגות נבנה עם מעקה שאינו מגיע עד קצהו, ואינו יכול למנוע נפילה במדרגות התחתונות, הנהיגה הנתבעת בין פועליה מנהג של שטיפת הקומה העליונה במים מדי בוקר, זמן קצר לפני הפסקת הבוקר, כאשר המים מטפטפים על מדרגות הברזל, מרטיבים אותן ויוצרים סכנת החלקה" כתבה השופטת.

  היא הוסיפה כי ניתן היה למנוע בנקל את סכנת ההחלקה, אילו הורתה הנתבעת לעובדיה לשטוף את קומת האוכל בסוף יום העבודה, ולא בתחילתו. כמו כן, אפשר שנפילת התובע הייתה נמנעת, או שלפחות היו תוצאותיה פחות חמורות, אילו היה מותקן מעקה עד לקצה גרם המדרגות, שכן מעקה כזה – גם אם התובע לא אחז בו – יכול היה למנוע את נפילתו בכל משקל גופו על היד, כפי שקרה בפועל.

  המעסיקה אחראית לתאונת העבודה

  השופטת הוסיפה כי האחריות לנקיטת אמצעי זהירות סבירים במקום העבודה מוטלת על המעביד עצמו, וכאן הוברר כי לא ננקטו אמצעים סבירים למניעת החלקה במדרגות ואף הונהגה שיטת עבודה אשר יצרה מפגע בדמות רטיבות במדרגות בשעות העבודה.

  עם זאת, לשיטתה לאחר שהוכח כי התובע ידע שהמדרגות רטובות, ובכל זאת לא אחז במעקה כאשר יכול היה לעשות כן. אילו היה זהיר יותר בירידתו במדרגות, יתכן שהתאונה הייתה נמנעת. ולצד אחריות הנתבעת, השופטת ראתה לנכון להעמיד את אשמו התורם של התובע על 15%.

  פיצויים לעובד שהחליק בעבודה

  מכאן פנתה השופט לבחון את שאלה הנזק, ולאחר חישוב בין היתר של הוצאות הרפואיות, הפסדי השתכרות לעבר ולעתיד תוך הפחתת אשמו התורם של התובע, ובסך הכל 485,350 ש"ח (כאשר מסכום זה יש לנכות תגמולי מל"ל). כמו כן חויבו הנתבעות יחד ולחוד, לשלם לתובע הוצאות משפט בסך 3,000 ש"ח ושכ"ט עו"ד בשיעור של 20% מהפיצוי.

  ת"א 23250-05-14 אבו ריש נ' חידר חטאר בע"מ ואח'

  עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין, דיני ביטוח ותאונות עבודה ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


  תאונת עבודה – עובד שהחליק בעבודה – אחריות מעסיק – פיצויים לעובד – תביעת תאונת עבודה נגד מעביד  קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

   רוצים לדבר איתנו?

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

    סגירת חלון
    דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)