עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
  • שישי  כ"ו שבט התש"פ  21.02.2020
  • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
  • לתיאום פגישה: 03-7765017
חותם אמינות
תפריט

מחלה נפשית החמירה במהלך השירות הצבאי: הצעיר יוכר כנכה צה"ל


תמונת נושא עבור מחלה נפשית החמירה במהלך השירות הצבאי: הצעיר יוכר כנכה צה"ל

תביעה נגד משרד הבטחון בגין מחלה נפשית 

קורות חייו של הצעיר, עוד טרם גיוסו, היו רצופים נסיונות התאבדות, התקפי דיכאון ונטילת תרופות פסיכיאטריות. עבר בעייתי זה לא נבדק ע"י הצבא והוא שובץ לחיל ההנדסה עד לשיחרורו כעבור כשנתיים. לאחרונה בימ"ש מצא כי תקופת שהותו בצבא החמירה את מצבו.

הצעיר, בעל עבר נפשי בעייתי, נמנע מלהגיש לקראת גיוסו את השאלון הרפואי שנשלח אליו. בהתאם לכך, במרץ 2008 התגייס הצעיר, ונשלח לטירונות בחיל ההנדסה, לאחר שנקבע לו פרופיל 97.

במהלך שירותו הצבאי החייל הרבה להתלונן על בעיות פיזיות ונפשיות שונות. בנוסף, ערק החייל פעמים רבות מהצבא ובשל כך נדרש לעמוד לדין ולשהות שהייה ממושכת בכלא הצבאי. רק כשנתיים וחצי מאז גיוסו, הצבא אבחן את מצבו הנפשי כמחייב שחרור מיידי והוא שוחרר.  

זמן קצר לאחר מכן, הגיש הצעיר בקשה לקצין התגמולים שיכיר בו כמי שהוחמרה מחלתו הנפשית כתוצאה מהשירות הצבאי ועתר לקבלת תגמולים. לטענתו, העובדה שהמדינה לא בדקה את אי קיומו של שאלון הרפואי בטרם הגיוס, כמו גם העובדה שהרופא הצבאי אישר את קבלתו ללא בדיקה מיוחדת מהווה התרשלות.

לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לתביעה נגד משרד הבטחון - שלחו פרטים:

אלא שקצין התגמולים דחה את בקשתו בטענה כי לא הוכחה כל החמרה במצבו עקב השירות. משכך, בדצמבר 2013 הגיש הצעיר ערעור על ההחלטה לועדת הערר בבית משפט השלום בחיפה. בבקשתו ביקש שיכירו בו כמי שזכאי לתגמולים בעקבות פגיעתו עקב שירות הצבאי בהתאם לחוק הנכים.

לטענתו, העובדה שהצבא התרשל בבדיקת עברו הרפואי ולא גילה את מחלתו עוד בטרם הגיוס הובילה לכך שנמנע ממנו טיפול רפואי ההולם את מחלתו באופן שהחמיר את מצבו. בתוך כך הוסיף הצעיר וסיפר כי תלונתיו לחוסר תאבון, בעת גיוסו, בפני הרופא הצבאי נתקלו בחוסר בדיקה באופן שמהווה רשלנות.

הוא הוסיף וטען כי גם שהייתו הממושכת בכלא במשך 140 ימים רצופי החמירה את מצבו, באופן שמחצית מנכותו הנפשי נובעת מהשירות. כל זאת בהתבסס על חוות דעת פסיכיאטרית אשר איששה זאת.

קצין התגמולים טען מנגד כי המדובר בחיל שלא הגיש את השאלון הצבאי שנשלח אליו ללשכת הגיוס ולכן מדובר באשמתו, וכך למעשה הסתיר מהצבא את עברו הפסיכאטרי באופן שמנע את שיבוצו ההולם ואת טיפולו.

הצבא מחוייב לבדוק עבר רפואי

השופט אורי גולדקורן, שעמד בראש ועדת הערר, בדק ומצא כי יש לקבל את מלוא הערעור על טענותיו. הוא סקר את קורות חייו של המערער ומהתיעוד הרפואי הוכח כי זה האחרון סבל מפגיעה נפשית עוד בטרם  הגיוס וזו הוחמרה בתקופת שירותו הצבאי.

השופט קבע כי ניתן היה לאבחן את בעייתו ולפעול לטיפולה, או לכל היותר למנוע את החמרתה, וזאת במידה והשאלון היה מוחזר לידי הרופא בלשכת הגיוס עד לאותו מועד.

בהתאם לכך קבע השופט כי המסקנה שהחייל לא אובחן כיאות ועקב מחדל זה הוחמרה מחלתו, מלמדת על קשר סיבתי בין שירותו הצבאי לבין החמרת מחלתו.

בתוך כך השופט הדגיש כי התופעה בה מועמדים בטרם גיוסם לצבא מסתירים מידע רפואי, במטרה להגיע לשירות קרבי אינה תופעה יוצאת דופן, ומכאן חובת הזהירות המוטלת על הצבא  – לצפות את האפשרות הזו ולפעול למניעתה.

לדברי השופט, העובדה שהצבא לא הקפיד על החזרת השאלון המלא כשהוא חתום ע"י רופא מהווה התרשלות, שכן,  מצב זה עלול לגרום לאי-אבחון מחלה של המתגייס ולשיבוצו בצבא באופן שאינו תואם את יכולותיו ולפגוע בבריאותו.

הסתרת המידע אינה שוללת תגמולים

השופט הדגיש כי העובדה שמערער הסתיר את המידע  הרפואי אמנם אינה ראויה אך לא משפיעה על שאלת הקשר הסיבתי אשר שוללת מהצעיר תגמולים עפ"י החוק.

השופט אף קיבל את טענתו השנייה של המערער לפיה שליחתו לכלא לתקופות ממושכות בגין עריקותיו, ללא קבלת טיפול רפואי מתאים, תרמה להחמרת מחלתו ומהווה התרשלות של הצבא.

השופט הוסיף, כי שהייה בכלא לבדה לא יוצרת סיבה להחמרת המצב אולם בנסיבות של אותו חייל בהן מדובר בשהייה ממושכת בכלא וזאת ללא טיפול הולם, לדברי השופט "עובדות אלו הן שהפכו את השהייה בכלא מאירוע טריוויאלי, שאינו מהווה גורם דחק, לאירוע משמעות שמהווה גורם דחק".

משכך, לאחר שהוכח קשר סיבתי כאמור, קבע בית המשפט את שיעור ההחמרה כתוצאה מתנאי השירות על 50% ובהתאם לכך יקבל תגמולים מהצבא. בנוסף חייב השופט את הצבא בתשלום שכ"ט עו"ד בסך של 7,000 ש"ח.

ע"נ 44825-12-13 ד.פ.  נ' קצין התגמולים-משרד הבטחון-אגף השיקום

עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק, משרד הבטחון וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


תביעת תגמולים – נכות נפשית – החמרה במצב נפשי – קצין תגמולים – משרד הבטחוןקבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)