עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
  • שישי  כ"ו שבט התש"פ  21.02.2020
  • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
  • לתיאום פגישה: 03-7765017
חותם אמינות
תפריט

תנאי השירות גרמו להתפרצות סכיזופרניה, החייל יוכר כנכה צה"ל


תמונת נושא עבור תנאי השירות גרמו להתפרצות סכיזופרניה, החייל יוכר כנכה צה"ל

מחלה נפשית עקב תנאי שירות קשים

בפסק דין שניתן לאחרונה קבעה השופטת כאמלה ג'דעון מבית משפט השלום בחיפה כי התפרצות מחלתו הנפשית של החייל, עולה חדש מאוקראינה, נגרמה כתוצאה מתנאי שירות קשים שחווה במהלך שירותו הצבאי, בין היתר לאור התנכלות של מפקדיו ושהייה ממושכת בכלא הצבאי.

בצעירותו עלה הבחור לארץ מאוקראינה. לאחר העלייה סבלו הוא ואמו שחיה לבדה מקושי להסתגל לחיים החדשים. על רקע יחסים לא יציבים איתה, ישן בתיאטרון סמוך לביתם והסתבך לא אחת בפלילים.

בדצמבר 2010, התגייס הצעיר לשירות צבאי עם פרופיל 82 ונשלח לטירונות בתותחנים. בתקופת זו התגורר בבית החייל בחיפה.

בתביעה שהגיש כנגד המדינה באוקטובר 2013 טען כי מחלה הנפשית ממנה הוא סובל נגרמה לו עקב השירות הצבאי. לטענתו, כבר מראשית השירות הוא נקלע ללחצים נפשיים שנבעו באותה עת מסכסוך עם מפקדו שהתנכל לו ללא סיבה. כמו כן חבריו ליחידה החלו לטפול עליו האשמות שווא, ובעקבות סכסוכים אלה ותלונות אחרות על אלימות, נשפט ונשלח לכלא צבאי.

לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לתביעה נגד משרד הבטחון - שלחו פרטים:

לדבריו, במהלך שהותו בכלא סבל מחוסר התייחסות לבעיותיו הרפואיות. לעיתים אף נשלח לצינוק, שם מצוקתו גברה עוד יותר. לאחר שחרורו מהכלא נשלח לעבוד במקצועו הצבאי למשך שעות רבות ביום, ובקשתו לעבור יחידה ואף לשרת שירות קרבי לא נענתה לטענתו.

עם שחרורו האחרון מהכלא טען כי מצבו הנפשי הלך והתדרדר, והוא החל להתנהג בצורה מוזרה.  כך למשל באחת הפעמים נעלם מהבסיס למשך זמן ולבסוף נמצא על חוף הים, מיובש לאחר שעות של שחיה. עקב התדרדרות במצבו, הועבר לבית חולים לבריאות הנפש, אובחן כסובל מסכיזופרניה ואושפז למשך חודשיים.

לקראת סוף האשפוז, הוא שוחרר מהצבא עם פרופיל 21, לאחר שירות למשך 9 חודשים, מהם חודשיים שהיה באשפוז. מאז ועד היום אושפז מספר פעמים ועם שחרורו הועבר להוסטל, שם הוא נמצא במעקב וטיפול קבוע.

את תביעתו ביסס הצעיר באמצעות חוות דעת מומחה לפסיכיאטריה שבה קבע כי ההפרעה הנפשית ממנה הוא סובל התפתחה במהלך וכתוצאה משירותו הצבאי. המומחה העריך את שיעור הנכות ב-60% וקבע כי יש לייחס שני שליש מהנכות  לשירותו הצבאי.

אלא שקצין התגמולים דחה את בקשתו. הוא הסכים כי הצעיר לוקה בהפרעה סכיזופרניה שאובחנה בזמן השירות, אולם לטענתו לא הוכח קשר בין תנאי השירות לבין הפרעתו הנפשית. כאשר את טיעוניו ביסס באמצעות חוות דעת מומחה.

גורמי הדחק יצרו קרקע להתפתחות המחלה

השופטת כמאלה ג'דעון סקרה בהרחבה את קורות חייו הקשים שעבר החייל עוד בצעירותו ובמהלך שירותו הצבאי. היא מצאה כי החייל התחיל לסבול מלחצים נפשיים בשל המסגרת הצבאית בסמוך מאוד לאחר גיוסו כאשר במסגרת הצבאית נכפו עליו דרישות צבאיות. בנוסף למעבר לבית החייל והימצאות בתוך סביבה חברתית שקשה היה לפתח  עמה קשר חברתי לאור קשיי שפה.

"גורמים אלה היוו אצל המערער, בעל הנפש הפגיעה, גורמי דחק אשר יצרו קרקע פורייה להתפתחות המחלה" כתבה השופטת והוסיפה כי "מצוקתו של המערער גברה עת נכלא שלוש פעמים כדבריו במהלך השירות, ולאחר המאסר האחרון, הוא החל להתנהג בצורה מוזרה"

מכאן הסיקה השופטת כי  למרות תקוותו של החייל שהצבא ישמש לו מפלט ממצוקתו המשפחתית, עצם השירות הצבאי יצר בנפשו של המערער מצב דחק חריג שאינו אופייני לחיילים אחרים, והמסגרת הצבאית שנכפתה עליו, היא זו שדחקה בנפשו עד להתפרצות המחלה.

השופטת הדגישה כי אמנם הוכח כי החייל חווה קשיי הסתגלות והפרעות התנהגותיות עוד טרם לגיוסו, אולם הוא מצא לו מפלט על ידי השתלבות בעבודה מפרנסת והמשך הלימודים תוך השגת תעודת בגרות ורכישת חברים.

בהקשר זה קיבלה השופטת את חוות דעתו הרפואית של המומחה מטעם החייל שקבע כי יש לייחס שני שליש מהנכות ממנה הוא סובל לשירותו הצבאי. לפיכך קיבלה את הערעור כאשר קבעה כי  קיים קשר מסוג החמרה בשיעור של 66%, בין הפגימה הנפשית לבין תנאי שירותו הצבאי. בתוך כך חייבה את המדינה לשאת בהוצאות משפט וכן שכ"ט עו"ד בסך של 7,500 ש"ח.

ענ (חי') 58718-10-13 פלוני נ' קצין התגמולים – משרד הבטחון – אגף השיקום

עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק, משרד הבטחון וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


תביעה נגד משרד הבטחון – קצין תגמולים – מחלת נפש עקב שירות צבאי – נכות נפשיתקבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)