עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
  • שישי  כ"ו שבט התש"פ  21.02.2020
  • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
  • לתיאום פגישה: 03-7765017
חותם אמינות
תפריט

מבחן ההשתדלות במציאת מקום עבודה קצין תגמולים


תמונת נושא עבור מבחן ההשתדלות במציאת מקום עבודה קצין תגמולים

שיתוף פעולה עם גורמי השיקום

בפרשת פלוני נ' קצין התגמולים משרד הבטחון – אגף השיקום המערער הוכר כנכה צה"ל וזאת בעקבות תאונת דרכים מדצמבר 2005.  במקור, בטרם הועלתה נכותו, היה המערער בעל נכות מוכרת משוקללת של 27%. לטענת המערער עקב מצבו הגופני והנפשי נוצר לו קושי אמיתי במציאת עבודה שתתאים לאילוציו. בשל חוסר היכולת להתפרנס קיבל המערער קצבת חפ"ר ממשרד הביטחון וזאת החל מחודש מרץ 2007.

בסוף שנת 2007 עבר המערער אבחון תעסוקתי אליו הופנה ע"י משרד הביטחון. המערער טען שעשה ככל שביכולתו להשתלב בעבודה אלא שלא הוצעו לו תעסוקות המתאימות לנכותו. משרד הביטחון טען כי אין לקשור בין הנכות הנפשית או טענות בדבר הפגיעה הנפשית שהוסבה בתאונה לבין אי שיתוף הפעולה של המערער עם גורמי השיקום. בסופו של יום משרד הביטחון החליט להפסיק לו את תגמולי החפ"ר וזאת על מנת שהמערער ירכז מאמצים בכוחות עצמו לשם השתלבות במקום עבודה.


לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לתביעה נגד משרד הבטחון - שלחו פרטים:


על ביהמ"ש היה להכריע: האם מדובר באדם שלא שיתף פעולה עם הליך השיקום או באדם אשר עשה את כל אשר ביכולתו כדי לקבל הכנסה, אך לא הצליח, לאור מגבלותיו.

מבחן ההשתדלות המחייב נכה צה"ל

בית המשפט דחה את הערעור וקבע כי כאשר נכות נפשית היא האחראית להתנהלות מול גורמי השיקום וסרבנות למקומות עבודה, ייתכן ויהיה מקום לקבל הערעור וזאת גם אם אותה נכות הוכרה רק במועד מאוחר יותר. ביהמ"ש קבע כי במקרה זה, אין המדובר במי שלא זכה לתגמול במשך תקופה ממושכת, או שהליך השיקום בעניינו הופסק באופן שרירותי, אלא באדם שגילה חוסר מוטיבציה ולא השתלב בעבודות שהוצעו לו.

בית המשפט הוסיף וקבע כי על המערער הייתה מוטלת החובה להראות, כי עשה את כל שביכולתו כדי לקבל הכנסה או להגדילה. מבחנו של חוק הנכים, הוא מבחן ההשתדלות, בשים לב לנכות הרפואית והשלכותיה התעסוקתיות. המערער לא הראה כי קיימת לו חוסר מסוגלות תעסוקתית אשר קשורה לנכותו.

ע"נ 55904-09-11 פלוני נ' קצין התגמולים-משרד הבטחון-אגף השיקום


מבחן ההשתדלות – קצין תגמולים – נכה צה"ל – משרד הבטחון
קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)