עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • ראשון  ו' ניסן התשפ"ד  14.04.2024
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית

מועד תשלום תגמולי ביטוח והשלכות הפרתו


תמונת נושא עבור מועד תשלום תגמולי ביטוח והשלכות הפרתו

עודכן לאחרונה ב־18:24, 24 ביוני 2023.

בתוך כמה זמן מחויבת חברת הביטוח לשלם למבוטח תגמולים ומהן הסנקציות שניתן להטיל עליה בגין עיכוב בתשלום?

חוק חוזה הביטוח מטיל על חברות הביטוח חובות ייחודיות שונות, הנובעות מהעדיפות ממנה נהנות חברות אלה במידע ובמשאבים, על פני המבוטחים, שהם לרוב אנשים מן השורה, הזקוקים לתגמולי הביטוח ברגעים מורכבים במיוחד בחייהם (עקב תאונה, מחלה וכדומה). במאמר זה נדון בחובות המוטלות על חברת הביטוח במסגרת בירור תביעות ביטוח שהגישו מבוטחיהן, וביתר דיוק, על החובות הנוגעות ללוחות הזמנים בהם נדרשות חברות הביטוח לפעול. כמו כן, נבחן מהן הסנקציות שניתן להטיל על חברת ביטוח המפרה את חובותיה אלה.


בירור מידי

במאמר קודם עמדנו על השלבים הראשונים בהליך התביעה של תגמולי ביטוח, במסגרתם, בין היתר, נדרש המבוטח למסור לחברת הביטוח הודעה ראשונית על התרחשות מקרה הביטוח (האירוע שבגינו הוא זכאי לתגמולים) ולאחר מכן, להגיש לה תביעה בכתב. חוק חוזה הביטוח מוסיף וקובע כי משעה שמסר המבוטח לחברת הביטוח תביעה לתשלום תגמולים, החברה מחויבת לפעול באופן מידי לבירור התביעה ולעשות את כל הנדרש לשם כך.


מועד תשלום תגמולי ביטוח

בנוסף, נקבע כי חברת ביטוח מחויבת לשלם למבוטח את תגמולי הביטוח להם הוא זכאי בתוך 30 ימים מהיום בו היא קיבלה לידיה את המידע והמסמכים הנדרשים לבירור התביעה. מגבלת זמנים זו נועדה לוודא שחברות הביטוח לא יערכו בדיקות וחקירות ארוכות מידי, כאשר המבוטח מצוי במצוקה כלכלית וזקוק לתגמולים בהקדם האפשרי. לפיכך, כל בדיקה שחברת הביטוח מעוניינת לערוך צריכה להיעשות במהירות, ובפרק זמן שלא יעלה על 30 ימים כאמור.

יש לשים לב כי 30 הימים אינם מתחילים להיספר ממועד הגשת התביעה, אלא מהמועד בו קיבלה חברת הביטוח את המסמכים והמידע הנדרשים לשם בירור החבות. כך, עלולות להתעורר מחלוקות לגבי המועד הקונקרטי בו המבוטח מסר לחברת הביטוח את המסמכים והמידע הנחוצים, וחברות הביטוח עלולות לעשות שימוש לרעה בהוראה זו ולדחות שוב ושוב את תשלום התגמולים, בטענה שהמבוטח טרם מסר להם מסמך כזה או אחר. על רקע זה, חשוב לדעת כי חברת הביטוח מחויבת להודיע למבוטח בכתב על כל מסמך חסר. כמו כן, וכפי שצוין לעיל, חברות הביטוח כפופות לחובת תום לב מוגברת בקיום חוזי ביטוח, ולפיכך הן אינן רשאיות לדרוש עוד ועוד מסמכים שאינם רלוונטיים בהכרח לתביעה, רק כדי לדחות את מועד התשלומים.


התקשרו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני והערכת סיכוי:
03-7765017

01

קבלו ייעוץ ראשוני והערכת סיכוי בשיחת טלפון

02

התקדמו לפגישת ייעוץ

03

הגישו תביעה למימוש מלוא זכויותיכם


  פנו אלינו במייל ונחזור אליכם בשעה הנוחה לכם:

  פנו אלינו במייל ונחזור אליכם בהקדם האפשרי:

  ניתן לפנות אלינו גם בוואטסאפ:

  לחצו לפניה בוואטסאפ


  לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין לתביעות ביטוח לחצו על הלינק הבא:
  עורך דין לתביעות ביטוח


  מועד תשלום תגמולי ביטוח שאינם שנויים במחלוקת

  בכל הנוגע לתגמולים שאינם שנויים במחלוקת בין הצדדים, ולכן התביעה בגינם אינה מצריכה השלמות של מסמכים כלשהם, נקבע כי 30 הימים לתשלום יתחילו להיספר כבר ממועד הגשת התביעה (כאלה הם למשל תגמולי ביטוח חיים, שהזכאות לקבלתם נובעת ממותו של המנוח וניתנת להוכחה באמצעות תעודת פטירה בלבד).

  כמו כן, נקבע כי הגדרת התגמולים שאינם שנויים במחלוקת תיעשה בתום לב, ומכאן כי חברת הביטוח לא יכולה לעכב את תשלום התגמולים באמצעות יצירת "מחלוקות" שאין להן בסיס ממשי.


  ריבית מיוחדת

  ככל שחברת הביטוח לא עמדה בחובתה לשלם למבוטח את התגמולים המגיעים לו במועד הקבוע בחוק, ניתן להגיש נגדה תביעה לבית המשפט ובתוך כך, לבקש גם שהיא תחויב בתשלום "ריבית מיוחדת". ריבית מיוחדת היא למעשה ריבית שנועדה "להעניש" את חברת הביטוח בשל האיחור בתשלום, והיא יכולה להגיע עד לפי 20 מהריבית הרגילה הנדרשת בכל מקרה בו התגמולים שולמו בעיכוב מסוים.

  יתר על כן, ביחס לביטוחים אישיים (כגון ביטוח חיים או תאונות אישיות), בית המשפט מחויב לפסוק ריבית מיוחדת, ובנוגע לביטוח סיעודי אף נקבע לגביה רף מינימלי של לפחות פי עשרה מהריבית הרגילה.

  חשוב לדעת כי ככלל, בתי המשפט אינם נוטים לפסוק ריבית מיוחדת בשל כל איחור בתשלום, אלא במקרים בהם חברת הביטוח התנהלה בחוסר תום לב מובהק.


  תביעת פיצויים

  הסמכות הנתונה לבית המשפט לפסוק ריבית מיוחדת, אינה גורעת כמובן מזכותו של המבוטח לתבוע, בנוסף לכך, את חברת הביטוח בשל נזקים קונקרטיים שנגרמו לו בגין העיכוב בתשלום התגמולים, ולזכות בפיצויים בהתאם.

  חברת הביטוח "מושכת זמן" ומתעכבת בתשלום התגמולים המגיעים לכם? פנו עוד היום לעורך דין תביעות ביטוח מיומן ומנוסה, לליווי מקצועי לכל אורך הדרך.


  עורך דין לתביעות ביטוח

  קבלו ייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בטיפול בתביעות ביטוח.
  קבלו פרטים נוספים בנוגע לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין לתביעות ביטוח בלינק הבא:
  עורך דין לתביעות ביטוח


  עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


  עורך דין יניר הראל מתמחה במימוש זכויות בקשר עם תביעות נגד חברות ביטוח.


  עו"ד יניר הראל הינו מחבר הספר המוביל "דיני הראיות בתביעות ביטוח ופלת"ד".


  משרד יניר הראל ושות' הינו בעל הצלחות מוכחות וניסיון רב בטיפול בתביעות אובדן כושר עבודה.   קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

   רוצים לדבר איתנו?

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

    סגירת חלון
    דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)