עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • רביעי  י"ח תמוז התשפ"ד  24.07.2024
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית

תאונת דרכים: למעלה מ-11 מיליון ש"ח לילדה שנפגעה קשות באוטובוס בוער

Avatar photo
yanir@yhc-law.co.il · מאמר
02.11.2017, 06:48 · מדור תאונות דרכים · נקרא 3,391 פעמים

תמונת נושא עבור תאונת דרכים: למעלה מ-11 מיליון ש"ח לילדה שנפגעה קשות באוטובוס בוער

עודכן לאחרונה ב־10:42, 28 ביולי 2018.

ילדה נפגעה בתאונת דרכים

בית משפט המחוזי בירושלים נדרש לדון באירוע מצער של התהפכות אוטובוס ילדים כתוצאה מהתנגשות במשאית שמהלכו האוטובוס התהפך ועלה באש. בין היתר נפצעה קשות התובעת, בהיותה ילדה בת 5 בלבד. השופטת רפפורט נדרשה לבחון מי מבין הנתבעים נדרשים לשלם את סכומי הפיצויים הגבוהים.

בפברואר 2012 אירעה תאונת דרכים קשה בכביש גבע בנימין בין אוטובוס שהוביל עשרות ילדי גן ומורות בדרכם לבילוי בפארק שעשועים לבין משאית. בעקבות ההתנגשות התהפך האוטובוס ועלה באש. מספר תלמידים ומורה מלווה קיפחו את חייהם ואחרים נפצעו.

התובעת שהייתה אז ילדה כבת 5, נמנתה על נוסעי האוטובוס והיא נלכדה בין הלהבות ונפגעה קשות. היא הובהלה לבית החולים שיבא בתל השומר עם כוויות נרחבות והייתה מאושפזת למעלה משנה במהלכם עברה מספר ניתוחים שכללו כריתת העור והאצבעות. כמו כן נפגעה בפניה ובמיוחד בעין הימנית ובעפעפיים.

תאונת הדרכים אירעה בשטח C

למרות העובדה שהתובעת היא אזרחית  ישראלית, האירוע התרחש בשטחי C באזור הגדה המערבית בין שתי כלי רכב מקומיים, ומשכך הדין החל על תאונת דרכים בשטח C הוא הדין הנוהג בשטחי הרשות הפלסטינית ולא הוראות החוק הישראלי.

אלא שבהתאם לאמור בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התובעת זכאית לקבל מהמדינה, כלומר מ"קרנית", השלמת פיצויים בסכום ההפרש שבין הפיצויים שהיא הייתה זכאית להם אילו ארעה התאונה בישראל, לבין הפיצויים שזכאית לקבל לפי הדין במקום התאונה.

התביעה הוגשה ע"י הנפגעת באוקטובר 2012 לבית משפט המחוזי בירושלים, כנגד חברת הביטוח של האוטובוס בשם אלמג'מועה אלאהליה בע"מ, כנגד הנהג, כנגד הקרן הישראלית לנפגעי תאונות דרכים "קרנית" וכן כנגד "אלסונדוק"- המקבילה של קרנית ברשות הפלסטינית שפועלת לפיצוי במקרה של העדר ביטוח.

בתביעתה עתרה התובעת לפיצויים בגין הנזקים הרבים שנגרמו לה בכל חלקי הגוף ולהוצאות הרפואיות שנדרשה להוציא בעבר וכן לגבי העתיד, הכוללות תרופות יקרות ולבוש מיוחד. כמו כן עתרה לפיצויים בגין אובדן יכולת השתכרות בעתיד, הוצאות ניידות ופיצוי בגין הכאב וסבל נגרם לה.


שלחו פרטים לקבלת ייעוץ ללא התחייבות בנוגע לתאונת דרכים:

  משרד ראשי: רח' ז'בוטינסקי 2 רמת גן  סניף חיפה: רח' סוקולוב 18 חיפה.


  השופטת תמר בזק – רפפורט בחנה תחילה את היקף הפיצויים לה זכאית התובעת לפי הדין הישראלי, בהמשך בחנה את היקף הפיצויים על פי הדין של הרשות הפלסטינית תוך שקבעה כי בפער בסכום שיתקבל בין השניים תחוב כאמור קרנית את ההפרש.

  מחלוקת בשאלת הכיסוי הביטוחי לתאונה

  לאחר מכן פנתה השופטת לבחון מי מתוך הנתבעות תשלמנה את עיקר הסכום – חברת הביטוח  או הקרן "אלסונדוק". לאור זאת בחנה השופטת את שאלת קיומו של כיסוי ביטוחי של האוטובוס.

  אלא שלטענת המבטחת, הפוליסה לא מכסה את התאונה. ומשכך יש להטיל את החיוב על הקרן לנפגעי תאונות דרכים הפלאסטינית – "אלסונדוק" – שפועלת לפיצוי במקרה של העדר ביטוח. חברת הביטוח טענה כי מספר הנוסעים באוטובוס עלה על המותר על פי רישיון הרכב וכי הפוליסה לא מכסה אירוע מסוג זה. לשיטתה, בפוליסה מוגבל מספר הנוסעים ל- 50+1, בעוד שבפועל היו בעת התאונה למעלה מ- 60 איש.

  "אלסונדוק" טענה לעומת זאת כי לא הוכח כי הפוליסה מתיימרת להגביל את מספר הנוסעים, כמו כן לא הוכח עובדתית כי מספר הנוסעים עלה על המותר. ומכל מקום על פי דין הרש"פ החרגה כזו בפוליסה אינה בת תוקף.

  לאחר ששמעה השופטת את העדים השונים, סברה כי לא הוכחה טענת חברת הביטוח כי באוטובוס חרג מספר הנוסעים מן המותר ודחתה את טענתה להיעדר כיסוי ביטוחי . בהקשר זה קבעה כי בתשלום הסכומים להם זכאית התובעת, על פי דין הרש"פ, תישא חברת הביטוח. ואילו קרנית תישא ביתר הפיצוי על פי הדין הישראלי.

  פגיעה תפקודית ואסתטית קשה

  כאן פנתה השופטת לבחון את היקף הפיצוי לו זכאית התובעת אילו אירעה התאונה בישראל. בהתאם לחוות דעת מומחה בתחום כירורגיה פלסטית נקבעה לתובעת נכות משוקללת בשיעור 90%. לקביעתו של המומחה, התובעת חוותה כוויות קשות ביותר שרק מעטים מצליחים לשרוד. בגין כך נפגעה התובעת פגיעה אסתטית ותפקודית קשה ותזדקק גם לאורך שנים לטיפולים משקמים, ניתוחים משחזרים ומשמרים וכן ללבוש מותאם.

  אובדן השתכרות מלא

  בהמשך, השופטת בחנה בין היתר את הנזק בגין הכאב וסבל שנגרם, כמו כן את אובדן כושר ההשתכרות לגבי העתיד ואובדן פנסיה. בהקשר זה השופטת סברה כי נכויותיה של התובעת קשות ורבות ביותר ומשקפות למרבה הצער אובדן מלא של כושר השתכרות. כמו כן בהתאם להלכה שכבר נקבעה, יבוסס השכר שלה על פי השכר הממוצע במשק.

  עוד נקבע כי התובעת זקוקה לעזרה ברוב פעולות היומיום ובהסתמך על טענות הצדדים, העמידה את עלות העזרה החודשית על 11,000 ש"ח. בנוסף נקבע לתובעת בין היתר פיצויי בגין טיפולים רפואיים שונים, פיצויים בגין הוצאות איפור, שכפי שהעריך המומחה יידרש לתובעת איפור מקצועי ויקר כדי לצאת מן הבית כשתגדל, כמו כן כיסוי ראש ופיאה.

  ולאחר חישוב סך הנזקים לתובעת בהתאם לדין הישראלי הועמד הפיצוי בגין תאונת הדרכים על 11,763,729 ש"ח בעוד שהפיצוי על פי הדין הפלסטיני הוא 10,010,708 ש"ח. את הפער הקיים בסך 1,753,021 ש"ח, תישא קרנית הישראלית, על פי הוראות החוק כאמור.

  את תשלום הסכומים להם זכאית התובעת, על פי דין הרש"פ, תישא כאמור חברת הביטוח. בנוסף, חויבו הנתבעים לשאת בשכ"ט עו"ד של התובעת ב- 15.21% מסך הפיצוי וכן הטילה הוצאות משפט.

  ת"א 9081-10-12 פלונית (קטינה) נ' אלמג'מועה אלאהליה ללתאמין בע"מ ואח'

  עורך דין יניר הראל מתמחה בדיני ביטוח, נזיקין ותאונות דרכים ומייצג מבוטחים ונפגעים בתביעות נגד חברות ביטוח וגורמי נזק. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות מבוטחים ונפגעים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.  קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

   רוצים לדבר איתנו?

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

    סגירת חלון
    דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)