עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • רביעי  י"ח תמוז התשפ"ד  24.07.2024
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית

ביטוח חובה שבוטל בעת מכירת רכב עודנו תקף במשך 21 ימים ממועד הביטול

Avatar photo
yanir@yhc-law.co.il · מאמר
07.02.2023, 08:06 · מדור תאונות דרכים · נקרא 1,395 פעמים

תמונת נושא עבור ביטוח חובה שבוטל בעת מכירת רכב עודנו תקף במשך 21 ימים ממועד הביטול

עודכן לאחרונה ב־12:53, 09 בפברואר 2023.

ביום 14 במאי 2017 נפגע התובע בתאונת דרכים, כהולך רגל, ונפגע בידיים, בכתף, בגב ובעמוד השדרה הצווארי. הרכב הפוגע נרכש על-ידי הנהג בתחילת חודש מאי, והיה מבוטח לפני הרכישה בחברת AIG. לאחר העברת הבעלות, ביום 3 במאי 2017, ביטל המוכר את ביטוח החובה על הרכב, ואילו הנהג שילם לחברת מנורה עבור ביטוח חובה רק מספר שעות לאחר התאונה.


סקירת חדשות משפטיות מפסיקת בתי המשפט בישראל • YHC-LAW 07.02.2023


התובע הגיש תביעת פיצויים בגין תאונת הדרכים נגד הנהג, חברות הביטוח מנורה ו-AIG וחברת קרנית, שהיא חברת ביטוח ממשלתית, המיועדת, בין השאר, לפיצוי ניזוקים שנפגעו מכלי רכב שאינם מבוטחים בביטוח חובה ולכן אין להם חברת ביטוח לתבוע. בתגובה לתביעה, טענו מנורה ו-AIG שהרכב לא היה מבוטח על-ידן במועד התאונה, ואילו קרנית טענה שהן אכן מחויבות לפצות את התובע על נזקיו ולכן יש לדחות את התביעה נגדה.

בפסק דין שניתן לאחרונה, קבע בית המשפט כי מנורה הצליחה להוכיח שבמועד התאונה לא היה כיסוי ביטוחי מטעמה לרכב, שכן אין מחלוקת שהתשלום עבור ביטוח החובה הועבר אליה רק לאחר התאונה. כמו כן, נדחתה טענת הנהג כי הוא פנה למנורה מיד לאחר העברת הבעלות בבקשה להעביר את ביטוח החובה מרכבו הקודם לרכב החדש, ומשכך מנורה התרשלה ואחראית לאיחור בהשלמת הביטוח. נקבע כי הנהג לא הציג כל ראיה לכך ששלח מסמכים למנורה או שוחח עם נציגים מטעמה לפני התאונה, ולכן התביעה נגד מנורה נדחתה.


נפגעתם בתאונת דרכים? פנו אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני והערכת סיכוי:

  ניתן לפנות אלינו גם בוואטסאפ:

  לחצו לפניה בוואטסאפ


  יחד עם זאת, הוחלט לקבל את התביעה נגד AIG, למרות שביטוח החובה מטעמה בוטל על-ידי המוכר לפני התאונה. בכך הסתמך בית המשפט על סעיף 24 לפקודת ביטוח רכב מנועי, בו נקבע כי ביטול פוליסת ביטוח חובה לא יהיה תקף כלפי אדם שניזוק בתאונת דרכים בעת ששהה ברכב או נפגע על-ידו כהולך רגל, וזאת במשך 21 ימים מהמועד בו ניתנה לבעל הפוליסה הודעת ביטול כתובה.

  סעיף 24 נחשב לסעיף סוציאלי, אשר "מגשר" על התקופה שבין ביטול פוליסת ביטוח חובה על-ידי מוכר רכב ובין רכישת ביטוח חדש על-ידי הקונה. סעיף זה נועד להתמודד עם טעויות ואי-הבנות שעלולות להתעורר בתקופה זו ביחס לתוקף הביטוח, ולהגן על הקונה על מנת שלא יידרש לשלם באופן עצמאי פיצויים לניזוק, שעשויים להגיע לסכומים גבוהים במיוחד.

  במקרה זה, פוליסת הביטוח של AIG בוטלה רק 11 ימים לפני התאונה, ולכן נקבע שיש לראות בה כתקפה כלפי התובע במועד התאונה. משכך נקבע כי AIG מחויבת לשלם לתובע פיצויים עבור נזקי הגוף שנגרמו לו בעקבות התאונה, בסך של 35,400 ש"ח וכן הוצאות ושכר טרחת עו"ד.

  ת"א (שלום י-ם) 36674-09-17 פלוני נ' בלוקה

  נפגעתם בתאונת דרכים? חשוב שתדעו כי מדובר בתחום משפטי סבוך, המחייב מומחיות מיוחדת. פנו עוד היום לעורך דין תאונות דרכים לליווי מקצועי ומסור:

  https://www.yhc-law.co.il/services/accident-lawyer/


  עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


  עו"ד יניר הראל מתמחה במימוש זכויות בקשר עם תביעות נפגעי תאונות דרכים.


  עו"ד יניר הראל הינו מחבר הספר המוביל "דיני הראיות בתביעות ביטוח ופלת"ד".


  רק עורך דין תאונות דרכים ישיג לכם פיצויים מקסימליים  קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

   רוצים לדבר איתנו?

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

    סגירת חלון
    דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)