עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • שבת  ט"ו אב התשפ"א  24.07.2021
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית
תפריט

טעויות נפוצות שמובילות לפסילת צוואה

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
17.08.2017, 15:39 · מדור כללי · נקרא 1,180 פעמים

תמונת נושא עבור טעויות נפוצות שמובילות לפסילת צוואה

תוכן עניינים

פסילת צוואה

כתיבת צוואה איננה עניין פשוט. מחד מדובר בפעולה שמחייבת מחשבות על זמניות החיים שלנו עלי אדמות ועל אלה שנשאיר מאחור; ומנגד בעניין חוקי וכלכלי שכולל פרטים רבים. חוקיות הצוואה קשורה בדברים רבים ובשורות הבאות נסקור בקצרה מספר טעויות שעלולות להוביל לפסילת צוואה.

שני עדים אבל רק אחד חתום

לא רק שיש חובה לערוך את הצוואה בפני שני עדים, על העדים לחתום שניהם על הצוואה. פרט קטן שכזה יכול להוביל לפסילה של הצוואה. כמובן שהחתימה צריכה להתבצע במעמד הכתיבה ולא בזמן אחר.

עדים שהם גם יורשים

החוק מכיר ב-4 סוגי צוואות וקובע מפורשות בעניין זה כי אם צוואה נערכה על ידי מישהו שגם זוכה לנכסים מהירושה, הצוואה פסולה. יתרה מכך, אסור למי שנהנה מהצוואה אף להיות עד – לכן אם אחד מהעדים הוא גם יורש הרי שהצוואה פסולה.

למעשה, אם היורשים היו מעורבים בצורה כלשהי בכתיבת הצוואה, ייתכן ושופט יחליט על פסילת הצוואה, ואפילו בחירת נוטריון ועדים עלולה להיחשב לעיתים כמעורבות. לכן כדאי להימנע אפילו ממראית עין,  על מנת למנוע סיבוכים עתידיים במימוש הצוואה.

הסייג לחוק הוא המקרה בו מדובר בצוואה שבעל פה, עורך הצוואה או העדים יכולים להיות גם היורשים. עם זאת מדובר בצוואה שקשה להוכיח את אמיתותה, וניתן לערוך אותה רק במקרים יוצאים מהכלל, בהם המצווה מרגיש שאינו יכול לערוך צוואה אחרת והוא עלול למות בטרם תתאפשר עריכת צוואה אחרת.

שני עדים אבל רק אחד חתום

לא רק שיש חובה לערוך את הצוואה בפני שני עדים, על העדים לחתום שניהם על הצוואה. פרט קטן שכזה יכול להוביל לפסילה של הצוואה. כמובן שהחתימה צריכה להתבצע במעמד הכתיבה ולא בזמן אחר.

פסילת צוואה בשל תאריך

אם עורך הצוואה החסיר לציין את כתיבת התאריך שבו נכתבה הצוואה הרי שהצוואה פסולה. זהו אמנם פרט קטן, אך החוק מצווה בפירוש שעל הצוואה לכלול תאריך שנכתב בידו של המצווה. לכן לא די בכתיבת תאריך אלא יש להקפיד מאוד על כך שהתאריך ייכתב גם הוא על ידי המצווה.

פסילת צוואה יכולה גם להיות תוצאתה של כתיבת תאריך שגוי. אם קיימת צוואה אחרת שהתאריך המופיע עליה מאוחר מזה המופיע על הצוואה עם התאריך השגוי, הצוואה עם התאריך המאוחר היא הצוואה התקפה.

אי בהירות בזיהוי היורשים

כתיבת שמות היורשים באופן שאינו מדויק עלול להוביל לפסילת הצוואה או לפחות לפסילת סעיפים מתוכה. אם לא ניתן להבין למי התכוון המוריש כי הוא השתמש בכינויי חיבה וכדומה, ייתכן והצוואה תפסל – חוק הירושה מגדיר כי על הצוואה חייבת להיות ברורה ואל לה להיות מסמך שניתן לפרשו בדרכים שונות. כמובן שבפני שופט ניתן לבוא ולטעון כי מאן דהוא הוא אכן היורש אליו התכוון המוריש, כשדיבר על אברשה פני-צלקת, אבל כדאי למנוע טעויות מסוג זה מראש.

תיקון טעויות

יש אנשים שלא מסוגלים לקבל טעויות כתיב ו/או דקדוק וכשהם רואים אותן הם חשים בדחף לתקנן. אם נתגלגלה צוואה לידי אדם כזה, כדאי מאוד שהוא ישתדל שלא לתקן טעויות בצוואה, חמורות ככל שיהיו. צוואה ששונתה יכולה להיפסל על ידי שופט, במידה והוא מתרשם שהתיקון השפיע על תוכן הצוואה. שינוי בפיסוק או תיקון תחביר עלולים להשפיע על משמעותו של סעיף בצוואה ולגרום אף לפסילתה.

לא כל טעות גורמת פסילת צוואה

לאחר שמנינו מספר טעויות שעלולות לגרום לפסילת צוואה, יש לציין טעות נפוצה אצל מי שמבקש לפסול צוואה בגלל טעויות: צוואה שנפלו בה טעויות, ואפילו לא מעט כאלה, איננה פסולה באופן אוטומטי. מדובר בתהליך שבו מגישים בקשה לפסילת הצוואה עקב הטעויות ועל שופט לפסוק אם כל הצוואה פסולה, אם רק סעיפים מסוימים פסולים או שהטעויות אינן משפיעות על קיום הצוואה.

כך ניתן למצוא לעיתים צוואה אחת שבה טעויות רבות אבל כאלה שאינן משפיעות על קיום הצוואה עצמה, ולעומתה צוואה אחרת ובה טעות אחת בלבד אבל מהותית הפוסלת את כל הצוואה. כדי להימנע מסיבוכים ומכשולים, מומלץ בסופו של דבר לפנות אל עורכי דין שתחום עיסוקם העיקרי הינו כתיבת צוואות, על מנת שיוכלו לסייע בעריכת המסמך החשוב הזה.

עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

  רוצים לדבר איתנו?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   סגירת חלון
   דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)