עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • רביעי  י"ח תמוז התשפ"ד  24.07.2024
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית

האם משחק ילדים ברכב מהווה תאונת דרכים

Avatar photo
yanir@yhc-law.co.il · מאמר
23.08.2016, 14:04 · מדור תאונות דרכים · נקרא 3,663 פעמים

תמונת נושא עבור האם משחק ילדים ברכב מהווה תאונת דרכים

עודכן לאחרונה ב־07:31, 17 במרץ 2018.

הגדרת תאונת דרכים

האם משחק ילדים ברכב הגורם לתאונה יכול להיחשב תאונת דרכים כמשמעותה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים?

בפרשת אורן כהן נ' הפניקס במסגרת משחק ילדים ניסו הילדים להפעיל את הכננת של הרכב ולגרור את הרכב בעת שחנה בחצר הבית. כתוצאה מכך נפגע אחד הילדים שהשתתף במשחק. ברור היה כי מטרת הגרירה הייתה לשם משחק ולא מכיוון שהרכב נתקע.

בית המשפט העליון פסק כי כדי לבדוק האם המדובר בתאונה דרכים ראשית, יש לראות האם המאורע מהווה תאונת דרכים לפי "ההגדרה הבסיסית" הקבועה בסעיף 1 לחוק הפיצויים. ההגדרה הבסיסית של תאונת דרכים כוללת בחובה שישה רכיבים: (1) מאורע; (2) נזק גוף; (3) עקב; (4) שימוש; (5) ברכב מנועי; (6) למטרות תחבורה וכי די בכך שרכיב אחד לא יתקיים כדי לשלול את תחולתה של "ההגדרה הבסיסית".


שלחו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לפיצוי בגין תאונת דרכים:


  שנית, אם המאורע אינו מהווה תאונת דרכים לפי ההגדרה הבסיסית, יש לבדוק אם הוא מהווה תאונת דרכים לפי אחת החזקות המרבות הקבועות בהגדרת תאונת דרכים בסעיף 1 לחוק.

  שלישית, אם המאורע מהווה תאונת דרכים לפי ההגדרה הבסיסית או לפי אחת החזקות המרבות, יש לבדוק אם חלה על המקרה החזקה הממעטת בסעיף 1 לחוק, המוציאה את המאורע מגדר תאונת דרכים.

  אולי יעניין אתכם גם: עורך דין לענייני תאונות דרכים

  נקבע כי משחק ילדים מהווה תאונת דרכים

  בית המשפט בחן את ההגדרה הבסיסית וקבע כי זו אינה קובעת כי "גרירה" תיחשב כתאונת דרכים רק במצב שהרכב תקוע. נקבע כי נחיצות הגרירה אינה רלוונטית להגדרה ואין מקום להגביל את המונח לשימוש נחוץ בלבד. לפיכך, נקבע כי האירוע מהווה "תאונת דרכים" כמשמעותו בהגדרה הבסיסית בחוק, ו"משחק הילדים" מהווה תאונת דרכים.

  החידוש בפסק הדין הינו כי בית המשפט קבע שכדי לבחון אם השימוש ברכב הוא למטרות תחבורה יש לבדוק את מטרתו הסובייקטיבית של המשתמש והאם הינה ל"מטרות תחבורה". נקבע כי בנסיבות המקרה, אין חולק כי ה"שימוש" ברכב המנועי היה בסופו של יום, למטרות תחבורה (להבדיל למשל מלהדליק סיגריה באמצעות מצת הרכב) והעובדה שלפיה סיבת השימוש ברכב למטרות תחבורה, בנסיבות המקרה, הייתה משחק ילדים, אינה מעלה ואינה מורידה. על-כן, כאמור נקבע כי האירוע מהווה "תאונת דרכים" כמשמעותו ב"הגדרה הבסיסית" שבחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

  רע"א 7509/98 כהן נ' הפניקס הישראלי חברה לביטוח בע"מ

  עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. משרד עורכי דין יניר הראל ושות' מתמחה במימוש זכויות מבוטחים ונפגעי תאונות. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


  תאונת דרכים –  ההגדרה הבסיסית של תאונת דרכים – האם משחק ילדים ברכב מהווה תאונת דרכים  קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

   רוצים לדבר איתנו?

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

    סגירת חלון
    דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)