עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • רביעי  י"ח תמוז התשפ"ד  24.07.2024
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית

17 שנים לאחר פסה"ד: נפגעת תאונת דרכים תקבל פיצוי למימון פונדקאות

Avatar photo
yanir@yhc-law.co.il · מאמר
13.09.2017, 07:52 · מדור תאונות דרכים · נקרא 3,525 פעמים

תמונת נושא עבור 17 שנים לאחר פסה"ד: נפגעת תאונת דרכים תקבל פיצוי למימון פונדקאות

עודכן לאחרונה ב־08:08, 14 באוקטובר 2017.

הסרטן הוביל לעקרות

למעלה מעשור לאחר שניתן פסק הדין שפסק פיצויים לנפגעת, זו עתרה שוב להגדלת פיצויים תקופתיים נוכח החמרה במצבה. היא טענה כי במהלך הטיפולים התגלה אצלה מחלת הסרטן, אך נוכח פגיעתה בתאונה הטיפול בסרטן  הוביל לעקרות. כעת היא מבקש מימון מחברת הביטוח עבור טיפולי פונדקאות להבאת ילדים.

פסק הדין ניתן בפברואר 2000 בבית משפט המחוזי בבאר שבע  מפי כבוד השופט ידין טימור נוכח תביעה שהגישו התובעת והוריה בעקבות תאונת דרכים קשה שארעה באוגוסט 1992 כתוצאה ממנה, נפגעה התובעת בגופה באורח קשה ביותר.

תשלום עיתי תקופתי

נקבע כי בשל פגיעות הגוף תוצאת התאונה, קוצרה תוחלת חייה של התובעת כדי 10% מתוחלת החיים הצפויה לאשה. ובהקשר לקביעת מנגנון הפיצוי, נוכח נכותה הקשה של התובעת ובהתחשב במחלת הסרטן בה לקתה כשנתיים לאחר מכן, ראוי לפסוק לה תשלום עיתי תקופתי תוך שנלקח בחשבון כלל רכיבי הנזק.

יובהר כי תשלום עיתי נועד לסייע לנפגעי תאונות הדרכים על ידי מתן הפיצוי בתשלומים תקופתיים. כאשר האפשרות לשימוש בתשלומים עיתיים נתונה לשיקול דעת בית המשפט. פיצויים מסוג זה יינתנו בשל הפסדי כושר השתכרות והוצאות מתמשכות.

שלחו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לתאונת דרכים:

  בהתאם לכך נקבע לתובעת מאת הנתבעות, חברת הביטוח "דולב" ו "קרנית- הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים", פיצוי חד פעמי לתקופה של 10 שנים ובהמשך, תשלום עיתי פעם בשנה. ואכן, בחלוף 10 שנים ממועד פסק הדין , החל משנת 2010, החלה התובעת לקבל תשלום עיתי, פעם בשנה.

  בקשה להגדלת תשלום עיתי

  כעבור שנתיים, הגישה התובעת לבית המשפט בקשה להגדלת התשלום העיתי. בבקשה טענה כי הגדלת התשלום, מכוונת לאפשר לה לממש את זכותה הבסיסית לאימהות. לטענתה, בשל מורכבות הפגיעה הגופנית, בעקבות התאונה, היא אינה יכולה להרות והיא נזקקה לשימוש באם פונדקאית על מנת להפוך לאם.

  לשיטתה, במהלך בירור תביעתה היא לא ידעה ולא יכולה הייתה לדעת כי פוריותה נפגעה עד כדי עקרות, ואף לא ידעה כי לא תוכל לשאת הריון ברחמה, ומשכך, פסק הדין שניתן בעניינה, לא שיקלל רכיבים אלו.

  בתביעתה סיפרה התובעת כי בשל התאונה היא נותרה משותקת בגפיה התחתונות ונכותה הצמיתה נקבעה בשיעור של 100%. אם לא די בכך, הרי שבספטמבר 1994, בעוד התביעה תלויה ועומדת, אובחן אצלה סרטן באחת מעצמות האגן ואשר לצורך הסרתו, נאלצו הרופאים להתערב ניתוחית ובהמשך אף בכימותרפיה ובהקרנות. כתוצאה מכך, בשל התאונה, לדעת מומחה רפואי, הטיפולים להסרת הסרטן הובילו לעקרות.

  בתגובתן טענו הנתבעות כי בקשת התובעת אינה אלא ניסיון לערער בשנית על פסק הדין למרות שמדובר בפסק דין חלוט ובשעה שהערעורים ההדדיים, שהוגשו על פסק הדין – נדחו, זה מכבר.

  הנתבעות לא חלקו על סמכותו של בית משפט להורות על הגדלת תשלום עיתי אלא שלשיטתן, לא התקיימו תנאי הסף להצדקת הגדלה זו. שכן, כתנאי סף, הגדלת התשלום יכול ותעשה רק אם חלה החמרה במצבו של הנפגע. אלא שלשיטתן לא עלה בידי התובעת לבסס קיומה של החמרה כתוצאה מהתאונה.

  החמרה במצב הקשורה לאירוע התאונה

  נוכח טענות אלו, מינתה השופטת נחמה נצר מומחה רפואי שהתבקש לקבוע האם ההחמרה במצב התובעת נבע כתוצאה מהתאונה. היא הסבירה כי בהתאם להוראות החוק, הגדלת התשלומים העיתיים נעשית רק במקרים יוצאי דופן בהם הוכח כאמור כי אכן חלה החמרה במצבו של הנפגע, הקשורה סיבתית לאירוע התאונתי.

  בהתאם לחוות דעת, אמנם נקבע שהתחלואה בסרטן אינה קשורה סיבתית לתאונה, "אך קיים קשר סיבתי בין הפגיעות תוצאת התאונה לבין העדר יכולת להסיט את השחלות משדה הקרינה וכתוצאה מכך, לאבדן תפקוד מלא של השחלות ולפגיעה בלתי הפיכה במנגנון יצור הביציות אצל התובעת" כתבה השופטת בפסק הדין.

  בנסיבות אלה קבעה כי יש להכיר בזכותה של התובעת לפיצוי שאמור לבטא את אבדן היכולת לייצר ביציות, לפיכך, לצד התשלום העיתי שנקבע, זכאית התובעת לפיצוי נוסף על סך של 300,000 ש"ח שיאפשר לה להביא לעולם ילד אחד נוסף.

  תא (ב"ש) 103/93  פלוני נ' דולב חברה לביטוח בע״מ

  עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


  תביעה בגין תאונת דרכים – הגדלת תשלום עיתי – החמרה עקב תאונת הדרכים  קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

   רוצים לדבר איתנו?

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

    סגירת חלון
    דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)