עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • שני  כ"ד אדר התשפ"א  08.03.2021
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית
תפריט

בגלל מחדל: "כללית" תפצה הורים לבת עם פיגור שכלי ב-8.5 מיליון ש"ח

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
14.08.2017, 15:02 · מדור רשלנות רפואית · נקרא 1,143 פעמים

תמונת נושא עבור בגלל מחדל: "כללית" תפצה הורים לבת עם פיגור שכלי ב-8.5 מיליון ש"ח

הצוות הרפואי התרשל

תביעת ענק בגין רשלנות רפואית שהגישו הורים כנגד קופת חולים כללית התקבלה במלואה. נקבע כי הצוות הרפואי בשיתוף רופאי הדסה התרשל שעה שלא ערך בדיקות המתבקשות לנוכח ממצאים מחשידים שנמצאו בעובר בשלב מוקדם של ההיריון. מחדל זה הוביל ללידה בת בעלת לקות שכלית קשה.

הבת נולדה בינואר 2000, לאחר הלידה אובחנה כסובלת מפיגור התפתחותי קשה ובהמשך אובחן פיגור שכלי בינוני עקב מוטציה גנטית. בשל כך היא  נזקקת לסיעוד, להשגחה צמודה ולעזרה בכל צרכי היום יום.

ב- 2012 הגישה הבת באמצעות הוריה תביעת ענק בגין רשלנות לבית משפט המחוזי בירושלים, בה נטען כי היה ניתן לאתר את המום עוד במהלך ההיריון ולהביא להפסקתו של ההיריון. התביעה הופנתה כנגד שירותי רפואה כללית שבמסגרתה בוצע מעקב ההיריון. הרופאים של בית חולים הדסה הועסקו בכללית והודעת צד ג' נגדם הסתיימה במסגרת הסדר.

לטענת התובעים מעקב ההיריון שנעשה בכללית היה רשלני והתעלם מממצאים חשודים שלימדו על האטה בגדילת העובר ומממצאים שהעידו על קיומם של מומים. רק בחלוף שבועיים מגילוי הממצאים המחשידים הופנתה האם לבדיקת אולטרסאונד.

האם העידה כי ככל שהייתה מופנית לבדיקת ייעוץ גנטי, מי שפיר או לפחות לבדיקת דם טבורי והיו אומרים לה שיש סיכוי קטן לכך שלילדה תהיינה בעיות היא הייתה מבצעת הפסקת היריון. בנוסף, ככל שהייתה יודעת כי היא נדרשת לבצע עוד בדיקות הייתה מבצעת אותם אף באופן פרטי.

לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לרשלנות רפואית - שלחו פרטים:

  לטענת התובעים, התנהלותה של כללית נוגדת כל נוהל בסיסי כאשר לא נכתב דיון מפורט בגיליון המעקב לגבי הממצאים המחשידים. בנוסף, הרופא שתיעד את הממצא לא הובא לעדות ולא ניתן כל הסבר מדוע לא נשלחה האם לבדיקה מוקדמת יותר או לבדיקות נוספות. מכל מקום טענו כי הם אינם צריכים להוכיח את תוצאת הבדיקה אלו היו עוברים אותה, שכן יש להעביר את נטל הראיה לכללית בשל גרימתו של נזק ראייתי.

  כללית לעומת זאת ניסתה להתנער מאחריות וטענה כי ככל שהייתה נעשית הבדיקה לא היה המצב משתנה וזאת בהינתן כי התוצאה לא הייתה מתקבלת לפני הלידה או כי לא ניתן היה להגיע לממצאים בבדיקה זו. בכל מקרה גם אם התוצאות היו מתקבלות הרי שעדיין לא היה ניתן לצפות את הלקות, והפגם לא היה מתגלה טרם לידה.

  כללית לא הפנתה לייעוץ גנטי

  "מצאתי כי כללית התרשלה כלפי ר' (הקטינה, י.ה.) וכי קיים קשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק שנגרם" הסיק השופט ארנון דראל לאחר עיון מעמיק. לדבריו, התרשלותה של כללית מנעה את ביצוע הייעוץ הגנטי ואת הבדיקות שנדרשו בעקבותיו. רשלנותה של נתבעת מתבטא ב"הימנעות מהסקת המסקנות המתבקשות מהמדדים שנמצאו לגבי העובר, והפרה של החובה ליידע את האם על כך שקיימות אסכולות מבוססות הרואות בנתונים אלה כמצדיקים פנייה לייעוץ גנטי".

  לדברי השופט, לא מדובר בהכרח בבדיקה פרטית או בבדיקה החורגת ממתחם בדיקות ההיריון השגרתיות אלא בייעוץ גנטי שהיה ניתן ללא קושי אם האם הייתה מופנית לערוך אותו או שהיתה מובאת לידיעתה אפשרות זו.

  השופט העדיף את חוו"ד המומחים של התובעים

  השופט סבר כי  העובדה שהאם לא הופנתה לבדיקות ולא נעשה רישום מסודר לגבי הממצאים גרם לנזק ראייתי והעביר את הנטל להוכיח היעדרו של קשר סיבתי ל"כללית". אלא שזו לא עמדה בנטל.

  השופט העדיף את חוות דעת המומחה מטעם התובעים שקבע כי ככל שהבדיקה הייתה נעשית ניתן היה להשיג תוצאות מספיקות היכולות ללמד על הליקוי. הוא שוכנע כי ככל שהאם הייתה מודעת לפגם לאור הממצאים, היא הייתה פונה לאישור הפסקת היריון והייתה נענית בחיוב.

  משכך פסק פיצויים בין היתר עבור הנזק הלא ממוני, הפסד כושר השתכרות, הוצאות סיעוד והוצאות רפואיות ב-סה"כ 8,526,000 ש"ח. בתוך כך השופט קבע כי למעט הסכום הנפסק עבור העזרה בעבר, שכר הטרחה והוצאות המשפט, יופקד שאר הסכום בחשבון בנק על שמה של הבת וחשבון ינוהל על ידי האפוטרופוסים.

  תא (י-ם) 29349-12-12 ר' ר' נ' שירותי בריאות כללית

  עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. משרד עורכי דין יניר הראל ושות' מתמחה במימוש זכויות מבוטחים ונפגעי תאונות. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


  רשלנות רפואית – אי הפניה לייעוץ גנטי – מומים בלידה  קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

   רוצים לדבר איתנו?

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

    סגירת חלון
    דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)