עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
  • רביעי  ד' סיון התש"פ  27.05.2020
  • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
  • לתיאום פגישה: 03-7765017
חותם אמינות
תפריט

סוכן הביטוח לא העביר פרמיות ל"הפניקס", מי אחראי לחוב שהצטבר?

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
22.05.2017, 08:12 · מדור תביעות ביטוח · נקרא 1,129 פעמים

תמונת נושא עבור סוכן הביטוח לא העביר פרמיות ל"הפניקס", מי אחראי לחוב שהצטבר?

מי אחראי למחדלי סוכן הביטוח

באחרונה נדרש בית המשפט לדון במקרה בו סוכן ביטוח נטל חלק מכספי הפרמיות ששולמו על ידי עמותה ונועדו בעבור המבטחת. התעוררה השאלה האם רק הסוכן אחראי למעשה, או שגם החברה המבטחת "הפניקס" חבה באחריות כלפי העמותה?

לפני מספר שנים רכשה עמותת "מוסדות אמת ליעקב" ביטוח מנהלים עבור עובדיה באמצעות סוכן ביטוח מטעם "הפניקס". בהתאם לחוזה, שילמה העמותה כמידי חודש תשלומי פרמיות עבור הפוליסות.

לימים, טענה הפניקס כי לעמותה רובץ חוב בגין אי תשלומי פרמיות אשר הצטבר מזה תקופה ארוכה בגובה של כ-146 אלף שקלים.

אלא שבירור קצר שערכה העמותה העלה כי תשלומי הפרמיות שזו האחרונה שילמה כמדי חודש לסוכן הביטוח, לא הועברו לחברה. העמותה גילתה כי חלק מהכסף הועבר לחשבונו האישי של אותו סוכן וחלקו לצדדים שלישיים.

משכך,  הגישה העמותה תביעה לבית משפט השלום ברחובות כנגד הסוכן וכנגד הפניקס. בתביעתה, עתרה לקבל את הסכום שהועבר על ידה לסוכן אותו נדרשה לשלם בשנית, וכן פיצויים בגין עוגמת הנפש שנגרמה לה בעקבות הפרשה.


לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לתביעת ביטוח - שלחו פרטים:


לטענתה, העובדה שהסוכן לא העביר את דמי הפוליסה, מהווה הפרת חובת הנאמנות של הסוכן כלפי הפניקס, ומאחר שיש לראות בסוכן "שלוח" של המבטחת, יש לחייב אף אותה.

עוד הוסיפה העמותה כי הפניקס התרשלה כלפיה, במילוי חובתה, שהרי לא התריעה בפניה אודות החוב וכך נצבר סכום גדול ללא ידיעתה.

הפניקס בתגובה הגישה תביעה כנגד הסוכן תוך שהתנערה מהאחריות למעשה. לטענתה, גם אם הסוכן הוא שלוחה, יש לדחות את התביעה כנגדה, זאת משום שהסוכן חרג מהרשאתו ופעל בצורה לא כשרה באופן שמסיר ממנה את האחריות למעשיו.

הסוכן מצדו אמנם לא הכחיש כי העמותה העבירה לו מדי חודש את הכסף, אלא שלטענתו, חלק מהסכום הועבר על ידו לחברות שונות במסגרת התחשבנויות פנימיות של הפניקס.  מה גם, לטענתו, הפניקס נותרה חייבת לו כספים בגין העמלות המגיעות לו, ובהתאם לחוזה עמה, הוא קיזז מהתשלומים שקיבל מהעמותה, בכפוף להסכמת הפניקס.

אחריות הפניקס למעשי סוכן הביטוח

לאחר שמיעת טענות הצדדים ועיון בראיות שהוגשו, קבעה השופטת נאווה ברוורמן כי הדין עם העמותה, וזאת לאחר שהוכח כי דמי הפרמיה ששילמה העמותה לא הועברו לידי החברה המבטחת, בעקבות מחדלו של הסוכן.

יחד עם זאת השתכנעה השופטת כי גם על הפניקס מוטלת האחריות למעשיו ולמחדליו של הסוכן בהיותו שלוח שלה. היא הסבירה כי ברגע שהעמותה העבירה את דמי הביטוח לידי הסוכן, הרי שזו יצאה ידי חובתה, ובמצב בו הכספים לא הועברו ל"הפניקס", הרי שהאחריות במקרה שכזה תוטל עליה.

לוגו המשרדהתייעצות עם עו"ד יכולה לחשוף אפשרויות משפטיות נוספות למימוש זכויות ביטוחיות

השופטת הדגישה כי מעשיו של הסוכן אינם עולים כדי מעשה פלילי, שיש בהם כדי לשחרר את הפניקס מאחריות שילוחית.

"טענת הפניקס כי הסוכן חרג מהרשאתו, לא הוכחה" כתבה השופטת תוך שהוסיפה "טענת הסוכן כי היה רשאי להשתמש בכספים במסגרת התחשבנויות פנימיות, לא הופרכה".

השופטת הבהירה כי "בכל הקשור לפעילות סוכן הביטוח, הנטל לפקח על פעולותיו ולוודא שהוא פועל בהתאם להרשאה שקיבל מן המבטח, יוטל על המבטחת ולא על המבוטח" תוך שהוסיפה כי "על המבטח לוודא ששלוחו פועל על פי הרשאתו ועליו לוודא שהוא בוחר לו סוכן ביטוח מהימן שיפעל לשביעות רצונו".

לפיכך, קיבלה השופטת כאמור את התביעה תוך שהטילה על הפניקס ועל הסוכן לשלם לתובעת סך של כ- 143 אלף שקלים ששילמה עמותה ביתר, וכן 18 אלף שקלים נוספים בעבור עוגמת הנפש וכן הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך כולל של 30,000 שקלים.

ת"א 41532-12-09 מוסדות אמת ליעקב אלעד נ' אבלס ואח'


אחריות מבטח לפעולות סוכן הביטוח – אי העברת פרמיות
קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)
WhatsApp
פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי.
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.