עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
  • רביעי  ד' סיון התש"פ  27.05.2020
  • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
  • לתיאום פגישה: 03-7765017
חותם אמינות
תפריט

מאמן ספורט שנפגע בעת רכיבה יוכר כנפגע עבודה

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
13.07.2017, 18:21 · מדור תאונות עבודה · נקרא 916 פעמים

תמונת נושא עבור מאמן ספורט שנפגע בעת רכיבה יוכר כנפגע עבודה

רכיבת אופניים הוכרה כתאונת עבודה

לאחרונה התקבלה תביעת מאמן ספורט להכיר בפגיעת אופניים כתאונת עבודה. נקבע כי רכיבתו של המאמן במהלך יום השבת על אופניים מהווה חלק אינטגרלי מעבודתו כמאמן קבוצה ופגיעתו מזכה אותו בתגמולים מהמוסד לביטוח לאומי.

הנפגע הועסק במועדון לספורט כמאמן נבחרות ושימש בתפקידי הדרכה שונים. באוקטובר 2012 בעת רכיבתו ביום שבת, נפגע המאמן בתאונת רכיבה על אופניים במסגרת אימון של קבוצת רכיבה תחרותית.

כתוצאה מהתאונה נפגע  המאמן באורח קשה, באופן שהותיר אותו מרותק לכיסא גלגלים, ומוגדר כנכה לצמיתות בשיעור של 100%.

בתביעה שהגיש המאמן כנגד המוסד לביטוח לאומי ביקש להכיר בו כנפגע עבודה. פקיד התביעות דחה את תביעתו מהנימוק שהתאונה אירעה במסגרת פרטית ולכן אינה עומדת בתנאי חוק הביטוח לאומי. משכך, הגיש המאמן ערעור על ההחלטה לבית הדין לעבודה בתל אביב. בתביעתו טען כי התאונה אירעה במסגרת עבודתו או לכל הפחות במסגרת פעילות נלווית לעבודתו. לטענתו, התאונה אירעה ביום הראשון להשתתפותו באימון רכיבה שנועד להיות על חשבון המועדון, כחלק מתכנית אימונים והכשרתו בתחום הרכיבה.

לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לתאונת עבודה - שלחו פרטים:

התובע הוסיף כי מדובר בתאונת עבודה, שכן מטבע עיסוקו, היה המעסיק מעודד אותו להתמקצע בתחומו, לרכוש ניסיון ולהתפתח לכיווני ספורט חדשים, לרבות במסגרת אימונים ותחרויות בחו"ל ובכל ימות השבוע, לרבות סופי שבוע.

אלא שהביטוח לאומי טען מנגד כי אין מדובר בתאונת עבודה. זאת משום שהתאונה התרחשה ביום שבת עת התובע רכב על אופניו הפרטיים במסגרת קבוצת רכיבה פרטית שלמעסיק לא היה קשר אליה.

הרכיבה נעשתה "תוך כדי עבודתו"

השופטת ד"ר אריאלה גילצר כץ בחרה לדחות את טענת הביטוח לאומי וקבעה כי העובדה שהאימון התקיים ביום שבת אינה שוללת את ההשתתפות בה "תוך כדי עבודתו" של התובע, שכן כפי שהוכח משרתו של המאמן כללה עבודה בסופי שבוע, הן באירועים שונים והן בתחרויות בהן השתתף.

השופטת הסכימה כי אמנם המועדון לא מימן ולא יזם את האימון, אולם אין לכך כל משמעות מכיוון שמדובר באימון רכיבה תחרותית על אופניים, תחום אשר התובע עצמו אמור היה לפתח במועדון.

האימון נעשה במסגרת העבודה

"השתכנעתי" כתבה השופטת בהכרעתה "כי למועדון היה עניין רב בהשתתפותו של התובע באימון האמור, כאימון ראשון לצורך שיפור מקצועיותם של מתאמני הטריאתלון של המועדון בתחום הרכיבה התחרותית". נוסף לכך, מעיון השופטת בתלושי השכר של התובע היא העלתה כי שולמה משכורת קבועה וגלובלית עבור המאמן, ללא קשר לכמות שעות העבודה. אף נתון זה מלמד כי האימון נעשה במסגרת העבודה.

כמו כן, התובע לא הסתיר את העובדה שאותו אימון ברכיבה לא מומן מראש על ידי המועדון, והסביר כי מדובר היה באימון ראשון לצורך בדיקת אפשרותו להצטרף לקבוצה, וכי ההשתתפות בו הייתה ללא התחייבות.

בתוך כך ציין כי אף נסיעתו לחו"ל בעבר לא מומנה עבורו מראש, אלא לאחר הגשת דו"ח נסיעה וכך למעשה ישנם פעילויות מחוץ למועדון הממומנים לעיתים על ידי המועדון מראש ולעתים בדיעבד.

משכך קיבלה השופטת את התביעה תוך שקבעה כי בדיקת דרגת הנכות נתונה לוועדה רפואית. כמו כן יישא המוסד לביטוח לאומי בשכ"ט עו"ד והוצאות משפט בסך של 12,000 שקלים.

ב"ל 31116-01-14 פלוני נ' המוסד לביטוח לאומי

עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.


תאונת אופניים – הכרה כתאונת עבודה – ביטוח לאומיקבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)
WhatsApp
פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי.
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.