עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
 • שני  כ"ד אדר התשפ"א  08.03.2021
 • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
 • לתיאום פגישה: 03-7765017
 • מעבר לשפה האנגלית RU
 • מעבר לשפה האנגלית EN
 • FIRM PROFILE PDF
אתר באנגלית אתר ברוסית
תפריט

9.9 מיליון ש"ח פיצוי להורים שנולד להם בן בעל נזקי פגות קשים

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
20.11.2017, 08:13 · מדור רשלנות רפואית · נקרא 1,755 פעמים

תמונת נושא עבור 9.9 מיליון ש"ח פיצוי להורים שנולד להם בן בעל נזקי פגות קשים

רשלנות רפואית בלידה

בעקבות טיפולי פוריות הרתה האישה בבית חולים שלישיה, אלא שלמרות הסיכון הכרוך בכך, סירבו בני הזוג משיקולים דתיים, לבצע דילול עוברים, ולמרבה הצער הלידה התרחשה במועד מוקדם, וכתוצאה מכך אחד הילדים נולד כשהוא סובל מנזקי פגות קשים. באחרונה קבעה בית משפט המחוזי בתל אביב כי האחריות מוטלת דווקא על בית החולים.


ההורים, הנמנים על המגזר החרדי, ניסו להרות במשך כשנתיים וחצי, אולם כשלו בניסיונותיהם, ובשלב זה הופנו לטיפול ביחידת הפוריות בבית-חולים "ביקור חולים", לצורך בדיקת התאמתם לטיפולי– הפריה חוץ גופית.

במהלך הטיפול בבית-החולים נעשו ניסיונות להשיג היריון. כאשר באחד מהם הרתה האישה עם שלישייה. בשבוע השישי להריונה הומלץ להם לבצע דילול עוברים, מחמת הסיכון הצפוי ללידה מוקדמת ולסיבוכי פגות, אולם ההורים סרבו לבצע הליך זה, זאת לאחר שנועצו עם רב.

ב-2007 ילדה האישה שלושה פגים במועד מוקדם (שבוע ה-31) שתי בנות ובן, ולמרבה הצער הוברר, כי הבן סובל מנזקי פגות קשים, שבגינם הוא נכה בשיעור של 100% מוטורית וקוגניטיבית.

ההורים הגישו תביעת רשלנות רפואית כנגד בית החולים "ביקור חולים" בינואר 2013 לבית משפט המחוזי בתל אביב עתרו לפיצויי הנזק והעלויות כתוצאה מלידת בנם הנכה.

לטענתם, במהלך תהליך ההפריה בטרם החזרת שלושה עובָּרים, לא הוסברו להם הסיכונים הצפויים לעוברים כתוצאה מהיריון שלישיה, כולל הצורך בביצוע דילול עוברים באם כל שלושת העוברים ייקלטו, וכי מידע זה נמסר להם רק לאחר שהתובעת הרתה, וכן הם טוענים, כי אילו היו מודעים לסיכון שבהיריון שלישייה, לא היו מסכימים להחזרת שלושה עוברים, אלא שניים בלבד.

עוד טוענים ההורים, כי נוכח השקפת עולמם המוסרית וצו מצפונם, כמו גם אמונתם הדתית, הם סירבו לשמוע להמלצה לביצוע דילול עוברים, שכן מבחינתם מדובר היה ברצח של וולד בריא, דבר שלא יכולים היו להסכים לו.

בית-החולים דחה בתגובה את טענות ההורים וטען, כי הללו קיבלו את מלוא ההסברים בנוגע לסיכון שבהיריון שלישייה עוד טרם הרתה התובעת עם השלישייה, לרבות ההמלצה בדבר הצורך העתידי בביצוע דילול עוברים, באם ייקלטו יותר משני עוברים,  ומשלא התנגדו להחזרת שלושת העוברים, לא יוכלו לטעון כי אילו היו מודעים לסיכונים הכרוכים בהיריון שלישייה והצורך בביצוע דילול עוברים, לא היו מסכימים להחזרת שלושה עוברים.


שלחו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לתביעת רשלנות רפואית:

  משרד ראשי: רח' ז'בוטינסקי 2 רמת גן  סניף חיפה: רח' סוקולוב 18 חיפה.


  עוד טוען בית-החולים, כי סירובם של ההורים לבצע דילול עוברים מנתק את הקשר הסיבתי בין רשלנותו הנטענת של בית-החולים, הבאה לידי ביטוי באי מתן הסברים ואי קבלת הסכמתם המודעת של שני ההורים להחזיר שלושה עוברים לרחם התובעת.

  סיבת הסירוב לא משנה

  השופטת דליה גנות נדרשה לדון בסיטואציה הקשה של רשלנות רפואית. בטרם הכרעה היא הבהירה באופן נחרץ כי  איננה משוכנעת שההורים נמנעו מביצוע דילול עובָּרים אך ורק בשל "המלצתו" של הרב להימנע מכך, שכן להתרשמותה המלצת הרב תאמה את הלך רוחם הם, שכן בהיותם יהודים מאמינים, פעולה זו משמעה עבורם הינה "רצח" אחד מעובריהם ,שהיה בריא ולא סיכן באותה עת את שלומו ושלומם של העוברים האחרים.

  יחד עם זאת קבעה כי במצב בו מטופל אינו מקשיב להצעה רפואית בשל אמונתו הדתית או כל סיבה אחרת נטל ההוכחה המוטל עליו הינו מוגבר, ואם ירימוֹ – יזכה בתביעתו.

  בנסיבות אלו היא הוסיפה כי הסיבה להחלטתם של בני הזוג שלא לבצע דילול עובָּרים לא משנה לדיון המשפטי, והשאלה שיש לדון בה היא האם סירוב זה – תהא סיבתו אשר תהא – מנתק את הקשר הסיבתי בין התנהלותו הרשלנית של בית-החולים, ככל שזאת תוכח, אם לאו.

  בכל מקרה לטעמה של השופטת, דווקא השתייכותם למגזר החרדי, פועלת לחובת בית-החולים, המתהדר בפיקוח רבני הלכתי יוצא דופן.

  הרופאה ידעה את סיכון

  לאחר עיון מעמיק בטענות הצדדים וראיותיהם היא מצאה כי לא הובאה כל רשומה רפואית המוכיחה הפעלת איזשהו שיקול‑דעת רפואי מצד הצוות האחראי, בטרם מתן ההנחיה למעבדה להפשיר שלושה עוברים, מה עוד שבניגוד לתובעים – הרופאה האחראית ידעה גם ידעה, את הסיכון הכרוך בהיריון שלישייה ואת הצורך לבצע דילול עוברים, ולעשה הרופאה פעלה באופן מוטעה.

  השופטת הסבירה כי לא יעלה על הדעת שהרופאה העלתה בפני בני הזוג את הצורך האפשרי בביצוע דילול מבלי להסביר את סיבת הצורך הדילול ואת המועדים האפשריים.

  בנוסף, בניגוד לאמירתה של הרופאה לפיה החזרת שלושה עוברים מגדילה את סיכויי האישה להרות במהלך שמיעת הראיות הוברר, כי המסקנה שאין הבדל משמעותי בסיכוי להרות אם מחזירים שני עוברים לעומת שלושה עוברים, ולא רק שהספרות הרפואית איננה רואה כל יתרון רפואי בהחזרת שלושה עוברים, אלא שלמעשה היא רואה בפעולה זו יצירת סיכון להיריון מרובה עוברים המצריך דילול עוברים.

  יש לקבוע כי מעשהו הרשלני של בית-החולים כלפי התובעים בא לידי ביטוי באי-מתן הסבר כלשהו, ולוּ דל, בדבר הסיכון של היווצרות היריון מרובה עוברים והסיכונים הכרוכים בו, וכפועל יוצא, על הצורך בביצוע דילול עוברים. אלא רק בשבוע השישי להריונה הובהר לתובעת ולבעלה, בפעם הראשונה, כי היות ומדובר בהריון שלישייה, מדובר בהיריון בר סיכון.

  כמו כן, לא נותק הקשר הסיבתי בין התנהגותו הרשלנית של בית-החולים ובין נזקיו של הקטין, וכי הוכח קשר סיבתי-רפואי בין מצבו הנוירולוגי של הקטין לבין סיבוכי הפגות בגין הלידה המוקדמת. מכאן נקבע כי בית החולים אחראי והמדובר במקרה של רשלנות רפואית בלידה.

  מכאן פנתה השופטת לבחון את נכותו הכוללת של הקטין, בהתאם לחווֹת-דעתם של שני המומחים, סובל הקטין מנכות גבוהה מעל ל – 100%, ובהתאם לכך שתוחלת החיים שלו עמדה על גיל 60, חושב הפיצוי על פי העלויות הצפויות הכוללות בין היתר הוצאות רפואיות, הוצאות ניידות וסיעוד, הפסדי השתכרות ופגיעה באוטונומיה, הועמד הפיצוי בגובה של  9,666,776 שקלים בצירוף שכ"ד עו"ד בשיעור 20% והוצאות משפט

  ת"א 57625-01-13 ו. ואח' נ' בית-חולים ביקור חולים

  עורך דין יניר הראל מתמחה בנזיקין ודיני ביטוח ומטפל בתביעות נגד גורמי נזק וחברות ביטוח. עו"ד יניר הראל וצוות המשרד מטפלים במלוא ההליכים הנדרשים לצורך מימוש זכויות נפגעים ומבוטחים לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף ורכוש. משרד עורכי דין יניר הראל ושות' מתמחה במימוש זכויות מבוטחים ונפגעי תאונות. עו"ד יניר הראל כותב מאמרים משפטיים ועדכוני חדשות שבועיים מפסיקת בתי המשפט בישראל.  קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

   רוצים לדבר איתנו?

   השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

    סגירת חלון
    דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)