עקבו אחרינו ברשתות החברתיות

כתובתינו

רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20 נווטו אלינו
  • רביעי  ד' סיון התש"פ  27.05.2020
  • רחוב יגאל אלון 94 תל אביב 6789156 מגדלי אלון 2 קומה 20
  • לתיאום פגישה: 03-7765017
חותם אמינות
תפריט

נזק גוף במהלך פעילות בבית ספר

yanir@yhc-law.co.il · מאמר
08.09.2016, 09:37 · מדור תביעות נזיקין · נקרא 1,300 פעמים

תמונת נושא עבור נזק גוף במהלך פעילות בבית ספר

נזקים ביום ספורט

בפרשת דרבאס נ' מרמנת ארגון וניהול פרוייקטים בע"מ ואח' התובע היה אומן בוגר אקדמיית "בצלאל" והועסק כמדריך חוג צילום ואומנות בבית ספר. בשנת 2005 התקיים יום ספורט בבית הספר. במסגרת יום הספורט נערכה תחרות משיכת חבל בין קבוצת מורות לקבוצת מורים. התובע שנעזר בשירותי עורך דין לענייני נזיקין הצטרף לקבוצת המורים ואגב כך ליפף את החבל סביב ידיו. משניתן האות, נמשך החבל, התהדק סביב ידיו של התובע וגרם לו לשברים בידיו ולנזקי גוף.

התובע הגיש כנגד הנתבעים תביעה לפיצויים בגין נזקי הגוף. התובע טען, בין השאר, כי אירוע התאונה התרחש כתוצאה מהתרשלות הנתבעות במובן זה שלא ארגנו את הפעילות כראוי, לא ביצעו הדרכה בטרם הפעילות ולא פיקחו על פעילות משיכת החבל. התובע אף טען כי הנתבעות סיפקו חבל דק, בלתי הולם ובלתי בטיחותי לתחרות משיכת החבל.


לקבלת ייעוץ ראשוני בנוגע לנזק גוף עקב פעילות בבית הספר - שלחו פרטים:


רשלנות משרד החינוך

בית המשפט קיבל את התביעה ופסק כי על מעביד מוטלת חובת זהירות להבטיח לעובד סביבת עבודה בטוחה ובכלל זה להדריך את עובדיו ולהזהירם מפני סיכונים צפויים בביצוע עבודתם. בית המשפט קבע כי הייתה קיימת רשלנות בבחירת החבל בו נעשה שימוש בתחרות וכן רשלנות באופן בו פיקחו על תחרות משיכת החבל. בית המשפט קבע כי  קמה אחריות גם למשרד החינוך – מעסיקו, אחריות זו הינה אחריות ישירה – מחמת היעדר הנחיות קונקרטיות לכללי בטיחות למשיכת חבל שלא הופצו לבית הספר.

בית המשפט ציין כי אחריות משרד החינוך הינה אף אחריות שילוחית להתרשלות עובדיו: המורה לספורט וצוות ההנהלה שאישר את תוכנית הספורט ולא ווידאו שימוש באמצעים בטיחותיים. התובע פעל בבית הספר כמדריך צילום והיווה חלק מסגל המורים.

חלוקת הנזק

בית המשפט חילק את הנזק בין הנתבעים וקבע כי בהתחשב בכך שיום הספורט תוכנן על ידי עובדי בית הספר ובהתחשב בכך שהם אלה שגרמו את האירוע יוצר הסיכון ובידיהם היה למנוע את קרות הנזק בעלות נמוכה ובמאמץ לא רב, ובהתחשב באחריותה של המעסיקה הישירה לפעילות מדריכיה בבית הספר, יש לייחס למשרד החינוך אחריות בשיעור של 80% ולמעסיקתו הישירה בשיעור של 20%.

בית המשפט ציין כי היעדר הפיקוח מצד המורה לספורט לצד השימוש בחבל בלתי בטיחותי הם שאפשרו את התרחשות התאונה. על כן קיים קשר סיבתי, עובדתי ומשפטי, בין מעשי התרשלות לבין התוצאה המזיקה. בעניין האשם התורם בית המשפט ציין כי התובע, בניגוד לשאר המתחרים, כרך את החבל סביב אצבעותיו. בכך, ביצע פעולה שיש בה סיכון ובית המשפט ייחס לתובע שיעור אשם תורם של 10%.

ת"א 2121-07 דרבאס נ' מרמנת ארגון וניהול פרוייקטים בע"מ ואח'


נזק גוף – תחרות משיכה בחבל בבית ספר – פיצויים – רשלנות משרד החינוך
 

קבלו ייעוץ משפטי ראשוני לבירור זכויותיכם:

דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)
WhatsApp
פנו אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי.
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.